Share

“جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی” (جمنا) اعلامیه‌ای خطاب به «ملت شریف» صادر کرده و پس از ستایش از موفقیت‌های سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف در مسئولیت‌هایی که داشته‌اند، تصریح کرده که:

 «این جبهه به هیچ‌وجه نامزد اصلی و فرعی و یا پوششی ندارد و آقایان رئیسی و قالیباف هر دو نامزد اصلی این جبهه هستند. این دو عزیز در کمال اخوت و با مجاهدت و جدیت در صحنه رقابت انتخاباتی حضور یافته و برای جذب آرای گرایش‌ها و سلیقه‌های مختلفی که درمیان طبقات مختلف اجتماعی وجود دارد، تلاش خواهند نمود.»

سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف

سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف. هر دو خود را اصلح و ارجح می‌دانند.

این اعلامیه از دل جلسه‌ای درآمده است که سران “جمنا” برای تعیین نامزد اصلی اصول‌گرایان تشکیل دادند.

پیشتر گزارش شده بود که در جلسه‌ای برگزار شده در “مجتمع آدینه” در تهران این پیشنهاد مطرح شده که یکی از دو کاندیدا تا قبل از ۲۰ اردیبهشت به نفع دیگری کنار برود. اعلامیه صادر شده در روز جمعه، ۸ اردیبشهت، نشان می‌دهد که این پیشنهاد به دلیل اصرار هر دو نامزد و نیروهای پشتیبان هر یک از آنان بر ماندن، پذیرفته نشده است.

کارزار دوکلّه‌ای

پیش‌فرض کارزار انتخاباتی دوکله‌ای این است که انتخابات دومرحله‌ای می‌شود و مرحله اول عملا انتخابی میان دو کلّه‌ی “جمنا” خواهد بود؛ امید دیگر “جمنا” این است که در مرحله دوم آرای دو نامزد به نفع نامزد پیشتاز اصول‌گرایان روی هم ریخته شود.

روشن است که رئیسی و قالیباف هیچ کدام خود را وامدار “جمنا” نمی‌دانند و در واقع “جمنا” نیست که برای آنان تعیین تکلیف می‌کند. اما بازهم ممکن است که از جایی دیگر برای یکی از این دو رجال تعیین تکلیف شود و اصول‌گرایان با یک کله وارد حوزه‌های رأی‌گیری شوند.


در همین زمینه

قالیباف به نفع رئیسی کناره‌‌گیری نمی‌کند

نظرسنجی درباره کاندیداهای نظام برای انتخابات ریاست جمهوری

موضع سیاسی و منش و جهان‌بینی این کاندیداهای نظام برای انتخابات ریاست جمهوری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

 

Share