Share

ایالات متحده در حال نهایی‌کردن قرارداد فروش بیش از ۱۰۰ میلیارد تسلیحات به عربستان سعودی است.

دولت ترامپ نسبت به دولت قبل رابطه بهتری با عربستان دارد

یک مقام ارشد کاخ سفید، جمعه ۱۲ مه به خبرگزاری «رویترز» گفت که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و سعودی برای فروش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی به توافق رسیده‌اند و این توافق فروش حتی شاید به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار برسد.

اخبار این قرارداد یک هفته پیش از سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به ریاض منتشر می‌شود. ترامپ ۱۹ مه در نخستین سفر خارجی‌اش به عربستان خواهد رفت و قراردادهای فروش در این سفر به امضای طرفین خواهد رسید.

رویترز هفته پیش نیز گزارش داده بود که که فروش میلیاردها دلار سلاح‌های پیشرفته و سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظامی به عربستان سعودی در دستور کار دولت ترامپ در آستانه نخستین سفر خارجی او به ریاض قرار دارد.

او در این سفر به بحث درباره تهدیدهای گروه «دولت اسلامی» (داعش)، جنگ در یمن، خطرات کشتی‌رانی در دریای سرخ و نیز تهدید موشک‌های بالستیک در منطقه خواهد پرداخت.

ترامپ به علاوه در جلسه سران شورای همکاری‌های خلیج فارس نیز شرکت می‌کند و با رهبران ۵۶ کشور مسلمان و عرب در این جلسه سخن خواهد گفت.

دو کشور ایالات متحده و عربستان تلاش می‌کنند تا مناسبات میان یکدیگر را پس از دوره‌ای بحرانی به دلیل توافق هسته‌ای با ایران در زمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین هرچه بیشتر ترمیم کنند. فروش سلاح‌ها نیز در همین راستا ارزیابی شده.

پیش از این، نگرانی‌ها از نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایت جنگی در جنگ ائتلاف به رهبری عربستان با شورشیان حوثی و متحدانشان در یمن باعث شده بود تا دولت باراک اوباما فروش سلاح‌های پیشرفته به عربستان را موقتاً متوقف کند.

هدف از فروش این سلاح‌ها تقویت بنیان دفاعی عربستان و نیز حفظ برتری نظامی این متحد استراتژیک ایالات متحده در خاورمیانه نسبت به دیگر همسایگان منطقه‌ای‌ آن، به جز اسرائیل ذکر شده است.

نگرانی‌های مشترک آمریکا و عربستان نسبت به فعالیت‌های ایران، به‌خصوص مقابله با هر تهدید تهران در تنگه هرمز دلیل دیگر تقویت نظامی عربستان ذکر شده است.

مقام ارشد کاخ سفید به رویترز گفته است که «این قرارداد برای اقتصاد آمریکا خوب است، اما برای ساختن توانایی‌هایی که از پس چالش‌های منطقه هم بر بیاید، خوب است. با این حال، اسرائیل هنوز برتری نظامی‌اش را حفظ خواهد کرد.»


در همین زمینه

 

Share