Share

بر اساس اعلام معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نحوه صدور تابعیت برای فرزندانی که مادر آنها ایرانی و پدرشان خارجی‌ست و در ایران متولد شده‌اند، تغییر خواهد کرد.

نحوه صدور تابعیت برای فرزندانی که مادر آنها ایرانی و پدرشان خارجی‌ست و در ایران متولد شده‌اند، تغییر خواهد کرد

به گفته احمد میدری، پیشنهاد این تغییر از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه شده و موضوع در کمیسیون اجتماعی دولت بررسی می‌شود. جزییات بیشتری درباره چگونگی این تغییر ارائه نشده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، میدری از تلاش دولت برای شناسنامه‌دار کردن کودکانی که مادران‌شان ایرانی و پدران‌شان خارجی هستند خبر داده و گفته است: «بر اساس قانون سال ۱۳۸۵، به این دسته از کودکان پس از سن ۱۸سالگی و در صورتی که تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند، شناسنامه ایرانی داده می‌شود. این روند باعث می‌شود این کودکان تا سن ۱۸سالگی بلاتکلیف باشند.»

این روزها اما ایده ضرورت تغییر در این قانون به جریان افتاده است: «این موضوع ابتدا در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی مطرح شد و معاون اول رئیس جمهوری آن را به کمیسیون اجتماعی دولت ارجاع داد که پس از شش ماه بررسی تصویب شد.»

به این ترتیب این دسته از کودکان تا قبل از شناسنامه‌دار شدن از کارت هویت استفاده می‌کنند که می‌توانند با آن به مدرسه بروند و از خدمات درمانی و بهداشتی استفاده کنند.

نمایندگان مجلس ایران اما در جلسه علنی ۱۰ شهریور ماه سال ۹۵ خود، طرح یک فوریتی تغییر قوانین مهاجرت و شهروندی را برای «اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی» تصویب کردند.

طرح جامع تغییرات قوانین مهاجرت و شهروندی که بر اساس آن تابعیت ایرانی به فرزندان مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی تعلق می‌گیرد، با ۱۲۰ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس تصویب شد.

این طرح تنها شامل فرزندانی می‌شود که حاصل ازدواج شرعی زن ایرانی و مرد دارای تابعیت خارجی یا فاقد تابعیت یا دارای تابعیت مشکوک باشند و تا تاریخ ۱ /۱ /۱۳۹۶ متولد شده باشند.

همچنین کسانی که مادر آنها ایرانی است – چه در ایران متولد شده باشند، چه در خارج – مشروط به اینکه ازدواج پدر و مادر با قوانین ایران به ثبت رسیده باشد و فرزند حداقل تا سن ۱۸ سالگی، ۱۵ سال در ایران ساکن باشد، مشمول دریافت شناسنامه ایرانی می‌شوند.

ازدواج شرعی زن ایرانی با مرد غیر ایرانی این شرط را به همراه دارد که اگر زن مسلمان است، مرد هم باید مسلمان باشد یا مسلمان شده باشد.

از عمده دلایلی که برای تصویب این طرح مطرح است، ایجاد بستر قانونی لازم برای اعطای تابعیت ایرانی به آن دسته از افغانستانی‌هایی‌ست که همراه سپاه پاسداران در سوریه می‌جنگند: «لشکر فاطمیون»

  • در همین زمینه

تابعیت ایرانی برای خانواده‌ کشته‌شدگان سوریه؛ شهدا یا مزدوران جنگی؟

با وجود اینکه مشکلات شهروندی مربوط به فرزندان زنان ایرانی که با مردان افغانستانی ازدواج کرده‌اند از زمان انقلاب سال ۵۷ مطرح بوده است، مجلس شورای اسلامی تنها پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه و حضور نیروهای اعزامی از ایران در این درگیری‌ها و مطرح شدن موضوع اعطای شهروندی به سربازان افغانستانی داوطلب سپاه پاسداران، حاضر به بازنگری قوانین مهاجرت و شهروندی شد.

در طرح بازنگری قوانین شهروندی موضوع اعطای تابعیت ایرانی به نیروهای «سپاه فاطمیون» که نیروی شبه‌نظامی افغانستانی‌های وابسته به سپاه قدس هستند، مطرح شده است.

طرح «بهینه‌سازی» قوانین مهاجرت و شهروندی در ایران، می‌خواهد به نخبگان مهاجر، سرمایه‌گذاران بزرگ و «کسانی که به نظام جمهوری اسلامی خدمات شایانی ارائه ‌کنند» هم شهروندی ایرانی اعطا کند.

بر اساس این طرح پیش از اعطای شهروندی به «افرادی که به جمهوری اسلامی خدمات شایان ارائه کرده‌اند»، از وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی استعلام می‌شود و در صورت مثبت بودن نتیجه استعلام به این افراد تابعیت ایرانی اعطا خواهد شد.


لینک‌های مرتبط

Share