Share

در شبکه‌های اجتماعی طرفدار ابراهیم رئیسی شایعاتی درگرفته مبنی بر اینکه علی اکبر ناطق نوری از ریاست بازرسی دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برکنار شده است. خبرگزاری ایلنا و خبرگزاری جمهوری اسلامی اما این خبر را تکذیب کرده‌ و اعلام کرده‌اند که ناطق‌نوری از روی احساس وظیفه استعفا داده است.

علی اکبر ناطق نوری

خبرگزای کار ایران (ایلنا) به نقل از یک مقام آگاه گزارش داده که ناطق نوری عزل نشده بلکه از روی ضرورت و برای حفظ بی‌طرفی سیاسی و جناحی دفتر بازرسی رهبری، کناره‌گیری کرده است:

«آقای ناطق نوری چندی پیش با توجه به احساس وظیفه‌ای که برای دفاع از جناب آقای روحانی و دولت تدبیر و امید می‌کردند تصمیم گرفتند به نفع ایشان به سخنرانی و اظهار نظر بپردازند و با توجه به اینکه ایشان به جد معتقدند مجموعه نهاد رهبری که در نزد مردم جایگاه والایی دارد نباید ابزار دست هیچ یک از جریانات سیاسی شود و سوءاستفاده‌ سیاسی و جناحی از این نهاد و سایر نهادهای انقلابی نادرست است و انتصاب خود به ریاست دفتر بازرسی مقام معظم رهبرى را در تلاقى با این دیدگاه مى‌دانست، استعفای خود را مدتی پیش تقدیم کردند.»

ناطق نوری از منتقدان دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به ریاست صادق لاریجانی بود. او تیر سال گذشته گفته بود که جمهوری اسلامی ایران در ۳۷ سال گذشته سیر قهقرایی داشته است. او در بخشی از سخنان خود به صورت مستقیم از قوه قضائیه انتقاد کرده و گفته بود که کسانی به او مراجعه کرده‌اند که تنها خواست‌شان رسیدگی عادلانه به پرونده قضائی بوده است.

ناطق نوری در انتقاد از قوه قضائیه گفته بود:

«آیا با این وضعیت دستگاه قضائی ما اسلامی است؟ آیا در ادارات ما شأن مردم حفظ می‌شود؟ چرا مردم باید امثال من را ببینند تا مشکل‌شان حل شود؟»

صادق لاریجانی هم این سخنان را بی‌پاسخ نگذاشت و بدون اینکه نامی از ناطق نوری ببرد، او را مرتبط با اپوزیسیون و با سرمایه‌های مفسد نامید.

علی‌اکبر ناطق نوری، از نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اواخر سال‌های دهه ۶۰ ریاست بازرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی را به عهده داشت.

او در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از حسن روحانی حمایت کرده بود.

ناطق نوری اظهار امیدواری کرده بود که روحانی در دولت بعدی‌اش و در دوران بعد از برحام بتواند با پیگیری بیشتری به مشکلات داخلی بپردازد.

فاضل لاریجانی، برادر رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی  ۲۰ آذر ۹۵ نامه سرگشاده‌ای منتشر کرد و در آن نامه ناطق‌نوری را به فساد اقتصادی متهم کرد. ناطق نوری هم در همایشی که در آذر ۹۵ برگزار شد در پاسخ گفته بود که هر هفته دو گزارش به حراست رهبری ارسال می‌شود مبنی بر اینکه از نام او سوءاستفاده شده است. او در همایش یاد شده گفته بود:

«همین جا اعلام می‌کنم هر کسی مدرکی از فساد اقتصادی فرزندان یا داماد و سایر بستگان من دارد می‌تواند آن را منتشر کند.»

پیش از این محمود احمدی‌نژاد هم در مناظره انتخاباتی سال ۱۳۸۸ فرزندان ناطق نوری را به فساد اقتصادی متهم کرده بود. او در سال‌های پس از انتخابات ۸۸ به گروهی از اصلاح‌طلبان نزدیک شده و در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ نیز از حسن روحانی اعلام حمایت کرده بود.

در همین زمینه:

 

Share