Share

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار بین عربستان و ایالات متحده، بیشتر برای مقابله با «نفوذ بدخواهانه ایران» در منطقه است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا قرارداد امضاء می‌کنند – عکس از AFP.

روز شنبه ۲۰ مه /۳۰ اردیبهشت رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و همتایش عادل الجبیر پس از امضای یک قرارداد فروش اسلحه و خدمات نظامی به عربستان به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار، در یک اجلاس خبری شرکت کردند.

تیلرسون در این اجلاس گفت که این قرارداد به‌طور خاص برای مقابله با «نفوذ بدخواهانه ایران» و «تهدیدهای مرتبط با ایران است که در مرزهای عربستان سعودی در همه طرف وجود دارد».

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ایران گفت که امیدوار است روحانی در دور جدید ریاست جمهوری، به از بین بردن «شبکه تروریستی» و «نیروهای بی‌ثبات کننده» مرتبط با ایران در منطقه کمک کند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران آزمایش موشک‌های بالستیک را پایان دهد.

عربستان سعودی و ایران در طیف وسیعی از جنگ‌های منطقه‌ای از جمله در سوریه و یمن باهم به شکل غیرمستقیم درگیر هستند. ریاض کماکان تهران را متهم می‌کند که به شیعیان حوثی در یمن و شبه‌نظامی‌های شیعه در سوریه، کمک مالی و تسلیحاتی می‌رساند.

تیلرسون در ادامه گفت بسته تسلیحاتی فروخته‌شده به عربستان، شامل فروش سلاح، تجهیزات، و خدمات‌ آموزشی است تا «توان این کشور را برای فراهم کردن امنیت خود و برای به مبارزه با تروریسم در سراسر منطقه» تقویت کند.

این معامله از این لحاظ حائز اهمیت است که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، عربستان بارها سعی کرد که از شرکت‌های اسحله‌سازی آمریکایی سامانه‌های دفاع موشکی پیشرفته بخرد اما اوباما اجازه نداد که این معاملات به ثمر برسد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در توضیح این معامله در توئیتر گفت که این «بزرگ‌ترین قرارداد تسلیحاتی در تاریخ آمریکا» است.

معامله ۱۱۰ میلیارد دلاری برای خرید خدمات و تجهیزات دفاعی از ایالات متحده بخشی از یک بسته تجاری بزرگتر به به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار است که شامل خرید خدمات، کالاها، و سرمایه‌گذاری تجاری در شرکت‌های آمریکایی توسط عربستان است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هم در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران پس از مراسم امضاء قراردادها گفت: «روز فوق‌العاده‌ای است»؛ «صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایالات متحده و [ایجاد] شغل، شغل، شغل.»

روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت دونالد ترامپ قرار است در سخنرانی‌ای در ریاض رهبران مسلمانان جهان را خطاب قرار دهد. این سخنرانی قرار است که یک رویداد بزرگ تبلیغاتی برای کابینه‌ای باشد که در کارزار انتخاباتی‌اش مسلمانان آمریکا را هدف قرارداد اما اکنون به سرمایه‌گذاری کشورهای مسلمان نفت‌خیز نیاز دارد.

یک نسخه اولیه سخنرانی روز یکشنبه ترامپ را خبرگزاری «آسوشیتدپرس» پیش از سخنرانی منتشر کرده است.

در این نسخه ترامپ حضور ایران در سوریه را محکوم می‌کند و ایران را به اسلام رادیکال پیوند می‌زند. در متن سخنرانی ترامپ آمده است: همه ملت‌ها باید باهم همکاری کنند تا «نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران» در منطقه را خنثی کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیش‌نویس سخنرانی‌اش برای روزی دعا می‌کند که مردم ایران حکومتی «عادل و مسئول» داشته باشند که «سزاوارش» هستند.


در همین زمینه

Share