Share

سفر دور و دراز رئیس جمهوری آمریکا در ایتالیا به پایان می‌رسد. در روزهای جمعه و شنبه، ۲۶ و ۲۷ مه ایتالیا میزبان نشست هفت کشور بزرگ صنعتی جهان است. انتظار می‌رود که تنش‌ها و اختلاف نظرهایی که در اجلاس ناتو بین رهبران کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا وجود داشت، در اجلاس گروه ۷ ادامه پیدا کند. در این اجلاس که در شهر زیبای تائورمینا در استان مسینا ایتالیا برگزار می‌شود، تجارت جهانی و توافق اقلیمی پاریس در کانون توجه سران هفت کشور صنعتی جهان قرار دارد.

تائورمینا: آخرین مقصد رئیس جمهوری آمریکا در سفر دور و درازش

چهار رهبر تازه‌کار

چهار رهبر کشور صنعتی برای نخستین بار در اجلاس گروه ۷ شرکت می‌کنند: امانوئل مکرون (رئیس جمهوری فرانسه)، پائولو جنتیلونی (نخست‌وزیر ایتالیا)، ترزا می (نخست‌وزیر ایتالیا)  و سرانجام دونالد ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا).

بیش از همه اختلاف نظر دونالد ترامپ با سایر شرکت‌کنندگان در اجلاس گروه ۷ بر سر دو موضوع تجارت جهانی و توافق اقلیمی پاریس ممکن است اجلاس ایتالیا را پرتنش کند و دستیابی به یک توافق جامع در زمینه‌های یاد شده را دشوار سازد.

اختلاف آمریکا با آلمان بر سر میزان کالاهای صادراتی از این کشور به سراسر جهان و سهمی که آلمان در تأمین «امنیت» جهانی به عهده گرفته در اجلاس ناتو هم رئیس جمهوری آمریکا را خشمگین کرده بود.

در کنار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و همینطور جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در اجلاس گروه ۷ حضور دارند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا از دیگر شرکت‌کنندگان در گروه ۷ در ایتالیا هستند.

بحران‌های جهانی، تجارت آزاد و توافق اقلیمی

تدابیر امنیتی در شهر ساحلی تائورمینا در ایتالیا

در مجموع رهبران هفت کشور صنعتی جهان ۶ جلسه با یکدیگر برگزار می‌کنند. جمعه ۲۶ مه در وهله اول سیاست جهانی با توجه به بحران سوریه و کره شمالی و لیبی و دریای چین در دستور کار قرار دارد. تروریسم بین‌المللی و راه‌های مؤثرتر مقابله با آن نیز به بحث گذاشته می‌شود. حمله انتحاری در منچستر که توسط یک تروریست اسلامگرا با پیشزمینه مهاجرت از لیبی انجام شد، لیبی را بیش از پیش در کانون توجه سران کشورهای گروه ۷ به ویژه بریتانیا و آمریکا قرار داده است.

سومین نشست مشترک رهبران هفت کشور صنعتی به اقتصاد سیاسی در جهان اختصاص دارد: اصلاحات ساختاری، سیاست‌های مالی و تجارت جهانی در این نشست به بحث گذاشته می‌شوند.

در سومین جلسه همچنین توافق اقلیمی پاریس هم مورد توجه قرار می‌گیرد. دونالد ترامپ پیش از این پذیرش توافق اقلیمی پاریس توسط آمریکا را به بعد از برگزاری اجلاس گروه ۷ موکول کرده بود. اکنون معلوم شذه که احتمال پذیرش این توافق جهانی از سوی آمریکا تقریباً وجود ندارد.

بحران آفریقا

در کنار این موضوعات مناقشه‌انگیر، شنبه ۲۷ مه در اجلاس گروه ۷ در شهر تائورمینا در استان مسینا ایتالیا بحران آفریقا نیز به بحث گذاشته می‌شود. در نشست ویژه آفریقا، عده‌ای از سران کشورهای آفریقایی نیز حضور خواهند داشت: پناهجویی، رابطه کشورهای آفریقایی با روسیه، برخی موضوعات حقوق بشری از جمله تبعیض نسبت به زنان به بحث گذاشته می‌شود.

احتمال داردکه بیانیه پایانی اجلاس گروه ۷ دست‌کم درباره تجارت جهانی دوپهلو و مبهم باشد.

اجلاس گروه ۷ بیش از آنکه به لحاظ اجرایی الزام‌آور باشد، مکانی‌ست برای تبادل نظر پیرامون موضوعات چالش‌انگیز در بین سران کشورهای صنعتی بزرگ جهان. با این‌حال در اغلب مواقع، نمود آنچه که در این اجلاس به تصویب برسد، در سیاست‌های کلان جهانی نیز مشاهده می‌شود.

Share