Share

شرق‌الاوسط می‌گوید ایران و حماس روابط دیپلماتیکشان را مجدداً از سر می‌گیرند. ایران متعهد شده به حماس کمک مالی کند. این تحولات بعد از  انتصاب خالد مشعل به ریاست دفتر سیاسی حماس و با حمایت قاسم سلیمانی میسر شده است.

محمد جواد ظریف، اسماعیل هنیه و قاسم سلیمانی در یک قاب

شرق‌الاوسط سه‌شنبه ۳۰ مه / ۹ خرداد به نقل از «منابع فلسطینی» گزارش داده که ظاهراً از این پس ایران کمک‌های مالی‌اش به حماس را از سر می‌گیرد.

به گزارش شرق‌الاوسط مقامات ایرانی و حماس در دو هفته گذشته مذاکرات فشرده‌ای در لبنان با یکدیگر انجام داده‌اند.

«منابع فلسطینی» به شرق‌الاوسط گفته‌اند که ثمره این مذاکرات فشرده این است که ایران کمک‌های مالی‌اش را در سطح پیش از جنگ داخلی سوریه به حماس از سر می‌گیرد.

تا پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه که به اختلاف بین ایران و حماس نیز انجامید، ایران بر اساس اسنادی که در ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، ماهانه ۲۵ میلیون دلار به حماس کمک می‌کرد. این کمک‌های مالی غیر از کمک‌هایی‌ست که کمیته امداد خمینی در زمینه‌های اجتماعی به نوار غزه می‌رساند.

در بهمن سال گذشته حماس، یحیی سینوار یکی از فرماندهان گردان‌های عزالدین قسام را به ریاست دفتر سیاسی‌اش منصوب کرد. شاخه نظامی حماس به رهبری یحیی سینوار با خالد مشعل رهبر سیاسی جنبش حماس که در قطر به سر می‌برد اختلاف داشت. یکی از اصلی‌ترین موارد اختلاف، علاقه سینوار به احیای روابط با ایران است که از زمان جنگ داخلی سوریه به تیرگی گراییده. خالد مشعل اما نگران بود که گرم شدن روابط با ایران باعث خدشه وارد شدن بر روابط حماس با کشورهای سنی شود. یکی دیگر از موارد اختلاف این بود که حماس می‌خواست بودجه بیشتری به هزینه‌های غزه اختصاص داده شود. یک ماه پیش اسماعیل هنیه نیز به جای خالد مشعل به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس منصوب شد. توافق حماس با ایران در پرتو این تحولات به دست آمده است.

شرق‌الاوسط گزارش می‌دهد که ظاهراً قرار است به زودی حماس روابط دیپلماتیکش با ایران را در سطح پیش از جنگ داخلی سوریه از سر بگیرد. برای این منظور اسماعیل هنیه نیز در آینده‌ای نه چندان دور به تهران سفر می‌کند.  مقامات ایرانی هم در مقابل پذیرفته‌اند که حماس همچنان روابطش با عربستان سعودی را حفظ کند.

در گزارش شرق‌الاوسط گفته شده که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس نیز از توافق یاد شده حمایت کرده است.

بعد از آنکه اسماعیل هنیه به ریاست دفتر سیاسی حماس منصوب شد، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با ارسال پیامی به او تبریک گفت. ظریف در این پیام بر «تداوم حمایت ایران از مقاومت ملت فلسطین برای رهایی از اشغال» تأکید کرده بود.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس هم برای هنیه پیام تبریک فرستاد و آرزو کرد که او بتواند بحران‌های داخلی حماس را حل کند.

حماس به خاطر بحران‌های مالی ۳۰ درصد از تشکیلاتش از جمله پرسنل گردان‌های عزالدین قسام را از دست داده و حتی نمی‌تواند سوخت تنها نیروگاه تولید برق در غزه را تأمین کند.

در همین زمینه:

 

Share