Share

سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرده که حمله موشکی شامگاه گذشته سپاه به مواضع «تروریست‌ها» در دیرالزور در شرق سوریه موفقیت‌آمیز بوده است. سپاه این حمله را «لیله القدر» نامیده است.  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم گفته است که ایران وارد مرحله تازه‌ای از مبارزه با «تروریست ها» در منطقه خاورمیانه شده است.

حمله موشکی سپاه از غرب ایران به شرق سوریه: مرحله تازه‌ای از جنگ خاورمیانه؟

شامگاه گذشته سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین از غرب ایران، به شرق سوریه حمله کرد. در اطلاعیه‌ای که سپاه پاسداران ساعتی بعد از این حمله موشکی منتشر کرد گفته شده که این حمله در پاسخ به حمله ۱۷ خرداد گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی انجام شده است.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران درباره انتخاب «دیرالزور» در شرق سوریه به عنوان هدفی برای نخستین حمله موشکی سپاه به سوریه به رسانه‌های داخلی گفته است:

«مبدأ اصلی طراحی‌ها منطقه دیرالزور در سوریه بود که بخش عمده عملیات در آنجا صورت می‌گرفت که در اقدامی کاملا هوشمندانه و غافلگیرکننده عملیات محدود موشکی صورت گرفت.»

موشک‌های میان‌برد زمین به زمین سپاه از دو پایگاه هوافضا در کردستان و کرمانشاه شلیک شدند.

سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است به این دلیل که مهاجمانی که ۱۷ خرداد به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی حمله کرده بودند کرد بودند،  از قصد استان کردستان و کرمانشاه برای این حمله موشکی انتخاب شد.

محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران هم در توئیتر خبر داده که ظاهراً سپاه در تدارک حملات وسیع‌تری‌ست: « این شروع انتقام از داعش بود. سیلی بزرگتر در راه است. حامیان تروریسم نیز پیام اقتدار ایران را دریافت کنند.»

مرحله تازه جنگ ایران در خاورمیانه

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با شبکه خبر هم‌صدا با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران آمریکا و عربستان را به حمایت از «تروریست‌ها» در منطقه خاورمیانه متهم کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که ایران وارد مرحله تازه‌ای از جنگ خاورمیانه شده است:

«عربستان و دیگر کشورها که ژست حمایت از تروریست‌ها را می‌گیرند، بدانند جمهوری اسلامی با هیچ کسی شوخی ندارد. در حال حاضر وارد فاز مبارزه جدیدی با تروریست‌ها در منطقه شده‌ایم.»

حمله موشکی سپاه بیش و کم همزمان با سخنرانی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع گروهی از کشته‌شدگان ایرانی در سوریه اتفاق افتاد.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنان مقامات کاخ سفید در دولت ترامپ را «بی‌تجربه و تازه‌کار» خواند و تأکید کرد: «این افراد بی‌تجربه، ملت و مسئولان ایران را نشناخته‌اند و هنگامی که تودهنی بخورند، آن زمان متوجه خواهند شد حساب و کتاب چیست.»

سخنان خامنه‌ای در پاسخ به اظهارات رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بود که اعلام کرده سیاست ایالات متحده پشتیبانی از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز این حکومت منجر شود.

خامنه‌ای گفت:

«دولتمردان آمریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب همواره به‌ دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند اما نخواهند توانست به ملت ایران سیلی بزنند بلکه این ملت است که به آنها سیلی خواهد زد.»

تیلرسون گفته بود سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران هنوز شکل نگرفته و به رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ نشده. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اما در سفرش به اسرائیل با صراحت ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه خوانده بود.

در سنای آمریکا برای نخستین بار لایحه تحریم سپاه پاسداران و برنامه موشکی ایران به تصویب رسیده است.

بیشتر بخوانید:

سپاه پاسداران با موشک به دیرالزور در سوریه حمله کرد

Share