Share

دادستان کل ایران گفت که دادستان تهران به موضوع توهین به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در روز قدس ورود می‌کند.

دادستان کل ایران در جمع خبرنگاران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور شنبه، سوم تیر در جمع خبرنگاران گفت که «قرار است دادستانی تهران و دادسرای تهران به این مسئله [توهین به حسن روحانی] ورود کند و وزارت کشور و نیروی انتظامی مستندات خود را ارایه دهند.»

بخشی از تظاهرکنندگان راهپیمایی روز قدس در ایران جمعه شعارهایی علیه حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول او و علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و نماینده نزدیک به اصلاح‌طلبان سر دادند. راهپیمایان شعاردهنده خطاب به روحانی فریاد می‌زدند: «مرگ بر منافق!»، «بنی‌صدر، روحانی، پیوندتان مبارک!».

این اتفاق واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخت و بسیاری از مقام‌های دولتی، و نیز علی مطهری خواستار پیگیری قضائی به گفته آنها «توهین‌کنندگان به رئیس‌جمهوری» بودند. توهین به مقام رئیس‌جمهوری طبق قوانین ایران مجازات در پی دارد.

حمله به حسن روحانی پس از انتقادهای پیاپی علی خامنه‌ای، رهبر ایران و فرمان «آتش‌به‌اختیار» او به دانشجویان موسوم به حزب‌اللهی یا به گفته او، «افسران جوان جنگ نرم» رخ داده است. گزارش زمانه در این باره را اینجا بخوانید.

«تخلف انتخابات ریاست‌جمهوری گسترده بود»

دادستان کل کشور همچنین بار دیگر بر «گستردگی تخلفات انتخاباتی» تأکید کرد و گفت که «گستردگی باعث تأخیر در ارسال پرونده به دادگاه شده و چون تخلفات مربوط به تمام استان‌ها می‌شود رسیدگی به آنها زمان‌بر است.»

منتقدان حسن روحانی و حامیان نامزدی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس و یکی از اعضای کمیته مرگ در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، بارها از «تخلف گسترده» در انتخابات شکوه کرده‌اند. قوه قضائیه نیز از احضار فرمانداران و مسئولان محلی درباره این تخلف‌ها خبر داده است.


در همین زمینه

Share