Share

یک عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت که بخش خصوصی این صنعت در حال تعطیلی است و با کاهش ۵۰ درصدی تولید رویارو بوده است.

«بخش خصوصی صنعت فولاد ایران در آستانه تعطیلی است»

احمد خوروش، شنبه، ۱۰ تیرماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که صادرات بی‌رویه شمش و مواد خام فولاد به خارج از کشور از سوی شرکت‌های بزرگ دولتی، بخش خصوصی را با کمبود مواد اولیه مواجه کرده است. به ادعای او، این کار شرکت‌های دولتی بخش خصوصی صنعت فولاد ایران را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

به گفته خوروش، تفاوت قیمت بین‌المللی فولاد و قیمت تمام‌شده آن در داخل کشور باعث شده است تا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه شمش‌ها و مواد خام خود را به جای فروش به شرکت‌های داخلی، به خارج از ایران صادر کنند. «خام‌فروشی» به شرکت‌های خارجی نیز به افزایش قیمت شمش و مواد اولیه فولاد در بازار داخلی انجامیده است.

فولاد یکی از بزرگترین صنایع ایران را تشکیل می‌دهد. بنابر اعلام دولت، تولید فولاد خام در ایران در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال پیش از آن ۱۱ درصد افزایش داشته و به بیش از ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

ارزان‌فروشی فولاد ایران در اروپا

ایران در بهمن‌ماه سال گذشته از سوی اتحادیه اروپا به «دامپینگ» در بازار فولاد متهم شد. اتحادیه اروپا ایران را متهم کرده بود که فولاد خود را به قیمت بسیار پایین در بازارهای این اتحادیه به فروش رسانده است. ایران این اتهام‌ها را رد می‌کرد.

با این وجود، فروردین ماه سال جاری کمیسیون اروپا تصمیم گرفت تا از اعمال تعرفه‌های موقتی بر واردات فولاد از ایران، برزیل، روسیه، صربستان و اوکراین خودداری کند.

خوروش، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفته است که در شرایط کنونی، ظرفیت تولید فولاد بخش خصوصی به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بازار جهانی فولاد در حدود ۱.۶ میلیارد تن است که تولید فعلی ایران برابر یک درصد سهم جهانی است.

Share