Share

مسئولان جمهوری اسلامی برای آن‌که نشان دهند در زندان‌های ایران خبری نیست گروهی از سفرای خارجی را به بازدید از زندان اوین بردند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این بازدید که صبح چهارشنبه ۱۴ تیر صورت گرفت، ۴۵ سفیر از کشورهای مختلف حضور داشتند.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی و سازمان زندان‌ها این بازدید را سازماندهی کرده بودند.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در این بازدید برای سفرا از «حقوق زندانیان» «وضعیت مناسب بهداشت و سلامت» در زندان اوین حرف زد.

غریب‌آبادی گفت: «در جمهوری اسلامی ایران مجازات‌ها هدف تنبیهی و تحقیری نداشته بلکه با هدف بازدارندگی و پیشگیری انجام می‌شود.»

او همچنین زندان اوین را در مقایسه با برخی زندان‌های کشورهای دیگر «بی‌نظیر» توصیف کرد و افزود: «زندانبانان در زندان‌های ایران با زندانیان رفتار انسانی و دوستانه دارند.»

زندان اوین در منطقهٔ سعادت‌آباد تهران قرار دارد. این زندان یکی از معروف‌ترین زندان‌های ایران است. بسیاری از زندانیان سیاسی زمان حکومت پهلوی و پس از انقلاب دوران حبس خود را در این زندان گذارنده‌اند.

در تابستان ۱۳۶۷ نیز با حکم روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، صدها زندانی در این زندان به‌شکل دسته‌جمعی اعدام شدند.

پس از اعتراض‌های گسترده در سال ۱۳۸۸ نیز بسیاری از مخالفان به این زندان منتقل شدند و همچنان بسیاری از مخالفان در این زندان به‌سر می‌برند.

برخی از زندانیان سیاسی در این زندان به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند. از جمله هدی صابر که در ۱۲ خرداد ۱۳۹۰ پس از انتقال از زندان به بیمارستان مدرس بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

Share