ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کارگران شهرداری‌ها؛ کار توانفرسا، تعویق دستمزدها

کارگران شهرداری‌ها که اغلب با دستمزدهای اندک به کار پرخطر اشتغال دارند، با تاخیر در پرداخت دستمزد، ساعات طولانی کار و شرایط نامناسب نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

بیش از ۱۰۰ کارگر شهرداری سی‌سخت در کهکیلویه و بویر احمد هفت ماه است مزد نگرفته‌اند. دستمزد حدود ۲۰۰ کارگر شهرداری سردشت چهار ماه است پرداخت نشده. کارگران شهرداری خرم‌آباد چهار ماه دستمزد معوقه دارند و ۱۵۰ کارگر شهرداری اهواز دو ماه است دستمزد نگرفته‌اند.

عکس از آرشیو

این موارد تعویق پرداخت دستمزد کارگران شهرداری‌ها که خبر آن در چند روز اخیر در رسانه‌های داخلی منتشر شده، همراه است با عدم پرداخت حق بیمه که تمدید دفترچه بیمه درمانی کارگران و استفاده آنان و خانواده‌های شان را از خدمات درمانی با مشکل رو به رو می‌کند.

کارگران شهرداری خرم‌آباد صبح روز دوشنبه ۱۹ تیر برای چندمین بار در اعتراض به چهار ماه تعویق دستمزد خود در میدان ۲۲ بهمن این شهر تجمع اعترا‌ضی برپا کردند.

کارگران شهرداری سردشت هم که چهار ماه است دستمزد و حق بیمه آن‌ها پرداخت نشده، از مراجعه به ارگان‌های ذی ربط و اعتراض منع شده‌اند و می‌گویند جرات اعتراض ندارند.

از سوی دیگر نزدیک به ۱۵۰ کارگر مناطق سه و چهار شهرداری اهواز، ۹ خرداد در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه مطالبات مزدی و حق شیر روزانه برای جلوگیری از مسمومیت از گرد و غبار، مقابل شهرداری مرکزی اهواز دست به تجمع زده بودند.

کار طاقت فرسا و پرخطر

کارگران شهرداری‌ها اغلب از طریق پیمانکاران و با دستمزدهای اندک به کار شاق و پرخطر اشتغال دارند و علاوه بر تاخیر در پرداخت دستمزد، با ساعات طولانی و شرایط نامناسب کار نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

در روزهای گذشته (روز ۲۲ تیر) بود که خبر مرگ یک کارگر شهرداری چغادک در استان بوشهر در رسانه‌های داخلی انعکاس یافت. این کارگر در حین کار به علت شدت گرما جان خود را از دست داد.

شهردار چغادک در توضیح مرگ این کارگر گفت او بیماری قلبی داشته، اما تایید کرد گرمای هوا در فوت او نقش داشته است.

کمی پیش‌تر، کارگران شهرداری اهواز به نپرداختن حق شیر روزانه از سوی پیمانکار اعتراض کرده بودند. پیمانکاران موظفند بر اساس قرارداد برای پیشگیری از مسمومیت ناشی از گرد و غبار، روزی هزار تومان «حق شیر» به هر کارگر بپردازند. کارگران معترض اما تمام سال ۱۳۹۵ حق شیر دریافت نکرده‌اند.

سرگردان میان شهرداری و پیمانکار

واگذاری استخدام کارگران از جمله کارگران فضای سبز شهرداری‌ها به پیمانکاران بخش خصوصی مشکلات متعددی برای کارگران در پی داشته است که عدم پرداخت به موقع دستمزدها و اهمال در پرداخت مزایا، بیمه و حق فرزند از آن جمله‌اند.

کارگران پیمانی عموماً کمتر از حداقل دستمزد مصوب دولت دریافت می‌کنند، اما این تمام مساله نیست.

خبری که روز دوشنبه ۲۶ تیر منتشر شد حکایت از آن دارد که اخیرا یک پیمانکار طرف قرارداد شهرداری تهران، با این که عیدی و سنوات کارگران را نپرداخته، کارگران را موظف کرده است اسناد دریافت سنوات و عیدی را امضا کنند. کارگران تهدید شده‌اند در صورت عدم امضا، از کار بیکار خواهند شد.

کارگران با امضای اسنادی اعلام کرده اند تمامی حق و حقوق خود را از این پیمانکار ایستگاه‌های بی‌ آر تی دریافت کرده و شکایتی ندارند.

خبری هم درباره شرایط کار کارگران شهرداری مشهد منتشر شده که بر اساس آن کارگران با قرارداد سفید امضا به کار گرفته شده‌اند و عیدی، پاداش و اضافه‌کار دریافت نمی‌کنند.

در مواردی که پرداخت دستمزد و حق بیمه کارگران به تاخیر می‌افتد، پیمانکار اغلب مدعی است که علت امر، نپرداختن اعتبار توسط شهرداری است و شهرداری‌ها که نیروی کار ارزان کارگران را از طریق پیمانکاران به کار گرفته‌اند، توپ را به زمین پیمانکار می‌اندازند.

پرداخت دستمزد: از وعده تا عمل

کارگران شهرداری رشت هم طعم ماه‌ها زندگی و کار بدون دریافت دستمزد و عدم تمدید دفترچه بیمه درمانی را چشیده‌اند اما فرامرز جمشیدپور، سرپرست شهرداری رشت گفته این وضع تغییر کرده است.

به گفته‌ جمشید پور، پنج ماه دستمزد معوقه و هشت ماه حق بیمه کارگران بخش رفت‌ و روب، فضای سبز و نگهبان‌ها پرداخت شده است. حقوق نیمی از پرسنل رسمی نیز پرداخت شده و مابقی آن تا پنجشنبه ۲۹ تیر پرداخت خواهد شد.

جمشیدپور درباره «تنها یک قلم» حق بیمه پرداخت نشده کارگران گفته است: «در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیارد تومان بابت حق بیمه پرسنل شهرداری رشت به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار هستیم.»

او  به تلاش‌هایی اشاره کرده است که برای پرداخت بدهکاری به تامین اجتماعی در جریان است.

سرپرست شهرداری رشت علاوه بر این به بلاتکلیفی حدود چهل کارگر بازنشسته شهرداری رشت اشاره کرده که به علت بدهکاری شهرداری رشت به صندوق بازنشستگی هنوز رسما بازنشسته نشده‌اند و از دریافت حق بازنشستگی محرومند.

کارگران شهرداری سردشت هم هنوز در انتظار عملی شدن وعده پرداخت دستمزدشان هستند.

شهردار سردشت در اردیبهشت ماه وعده پرداخت دو ماه مزد عقب‌مانده را به کارگران داده اما این وعده عملی نشده است.

حال پیمانکار به کارگرانی که چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند، کارگرانی که گفته‌اند «قدرت پرداخت کرایه خانه را ندارند، حتی قدرت خرید نان خالی برای خانواده خود را ندارند»، وعده کرده است دستمزد عقب‌افتاده آن‌ها را تا پایان تیر ماه بپردازد.

یکی از کارگران شهرداری سردشت گفته است امیدوار است این وعده عملی شود چون به خاطر بی‌پولی در ماه های گذشته به همه آشنایان و اقوام مقروض شده‌ و نمی‌تواند سرش را جلوی در و همسایه بلند کند.

مطالب کارگری رادیو زمانه را دنبال کنید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.