Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به بیانیه کاخ سفید درباره آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، آن را مصداق دخالت در امور داخلی کشور دیگری دانست و گفت که افراد بازداشت‌شده با اتهام‌هایی روبرو هستند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، شنبه ۳۱ تیرماه سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده را «تهدید» خواند و مغایر با قوانین بین‌المللی.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده جمعه در بیانیه‌ای شدیداللحن هشدار داده بود که ایران در صورت ادامه بازداشت شهروندان آمریکایی با «عواقبی جدید و جدی» مواجه خواهد شد. بیانیه کاخ سفید از جمله به روبرت لوینسون، سیامک و باقر نمازی به عنوان شهروندان زندانی این کشور در ایران اشاره کرد.

قاسمی اما گفت که « بارها به مقامات آمریکایی اعلام شده است فردی به نام رابرت لوینسون سالها پیش به ایران سفری داشته است که پس از ترک خاک ایران هیچگونه اطلاع جدیدی از سرنوشت وی در اختیار جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.»

لوینسون مأمور امنیتی سابق ایالات متحده است که ۱۰ سال پیش در ایران ناپدید شد. دولت ایالات متحده جایزه‌ای پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازگشت امن او به کشورش تعیین کرده.

او در مورد دیگر بازداشت‌شدگان نیز گفت که آنها با اتهام‌هایی روبرو هستند. قاسمی قوه قضائیه ایران را قوه‌ای مستقل دانست که مسئول رسیدگی به این اتهام‌ها است.

سیامک نمازی، تاجر ۴۶ ساله ایرانی‌ـ‌آمریکایی و پدر ۸۰ ساله او، باقر نمازی، نزار زکا، شهروند لبنانی‌ـ‌آمریکایی، و زی یو وانگ، پژوهشگر چینی‌تبار آمریکایی از سوی ایران به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده در بازداشت هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در انتها گفت که ایالات متحده باید فوراً نسبت به آزادی زندانیان ایرانی در این کشور اقدام کند که به ادعای او «به دلایل واهی و بی اساس و بر خلاف هر گونه موازین  اخلاقی و انسانی در زندان های آن کشور در شرایط نامطلوب و سختی به سر می برند».

آمریکا چندین شهروند ایرانی را به دلیل کمک‌های غیرقانونی به برنامه‌های نظامی ایران، دور زدن تحریم‌ها علیه این کشور و جاسوسی یا تلاش برای اقدامات «تروریستی» بازداشت کرده است.


در همین زمینه

هشدار ترامپ به تهران: ادامه بازداشت آمریکایی‌ها «عواقب جدید و جدی» دارد

Share