Share

صدای تیراندازی در محل سفارت اسرائیل در پایتخت اردن، عمان شنیده شده است. مأموران امنیتی دو کشور در محل سفارت حاضر هستند و سفارت را تخلیه کرده‌اند.

عکس از «اردن الاخباریه‏»

به گزارش خبرنگاران محلی «ایندیپندنت»، «بی بی سی» غروب ۲۳ ژوییه/یک مرداد، دو مرد به سفارت اسرائیل در عمان حمله کردند که در درگیری‌ها هردو آنها کشته شدند.

در بیانیه‌ای پلیس عمان حمله‌کنندگان را دو نفر اردنی شناسایی کرده که کارکنان یک شرکت مبلمان سازی هستند. آنها ابتدا وارد یکی از خانه‌های متعلق به سفارت اسرائیل می‌شوند و سپس در داخل محوطه این خانه به مأموران حافظ امنیت سفارت حمله می‌کنند.

مشخص نیست که آیا حمله‌کنندگان اسلحه گرم داشتند یا نه اما تیراندازی شده و یک نفر اسرائیلی به ضرب چاقو مجروح شده است.

پلیس عمان ابتدا گفت که درنتیجه این درگیری‌ها یکی از حمله‌کنندگان کشته‌شده و یک نفر اردنی و یک نفر اسرائیلی که زخمی شده‌اند به بیمارستان منتقل شده‌اند.

اما سپس رسانه‌های محلی گزارش دادند که هردوی حمله‌کنندگان در درگیری با نیروهای حافظ امنیت سفارت کشته‌شده‌اند.

در اولین ساعت پس از حمله، نیروهای پلیس و آتش‌نشانی در محل سفارت حاضر شدند و راه‌های منتهی به سفارت اسرائیل را مسدود کردند. سفارت اسرائیل در عمان در منطقه‌ای بیشتر مسکونی قرار دارد و محل حمله هم یکی از خانه‌های مسکونی  سفارت است.

مقامات اسرائیلی هنوز اطلاعاتی در مورد این حمله منتشر نکرده‌اند. مقامات امنیتی اسرائیلی همچنین دستور منع انتشار برخی از اطلاعات مربوط به این حمله را به رسانه‌های این کشور ابلاغ کرده‌اند.

عکس از توئیتر

این حمله پس از افزایش تنش‌ها بر سر شرایط امنیتی جدیدی است که اسرائیل برای نمازگزاران مسجد الاقصی وضع کرده است که بنا به آن ورود افراد مسلمان زیر ۵۰ سال به مسجد و محله‌های قدیمی بیت‌المقدس ممنوع شده است.

از روز جمعه، ۲۱ ژوئیه/۳۰ تیر که اسرائیل این شرایط امنیتی را برقرار کرده اعتراض‌ها ادامه دارد. از جمله دولت اردن به طور رسمی به دولت اسرائیل اعتراض کرده است. سخنگوی دولت اردن، اسرائیل را متهم کرده که می‌خواهد شرایط دسترسی مسلمانان به بیت‌المقدس را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید:

یک کشته و ده‌ها مجروح در درگیری نیروهای امنیتی اسرائیل با تظاهرکنندگان فلسطینی

پاسخ دولت اسرائیل این است که شرایط امنیتی جدید به خاطر حمله هفته گذشته در نزدیکی مسجد الاقصی است که در آن سه مهاجم عرب اسرائیلی در درگیری با نیروهای امنیتی اسرائیلی، دو نفر نیروی امنیتی را کشتند.

سه مهاجم عرب اسرائیلی، در درگیری‌های پس از حمله هفته گذشته کشته شدند و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

مسلمانان زیر ۵۰ سال از ورود به مسجد الاقصی منع شدند

اسرائیل همچنین از اردن خواسته است که بیشتر از این «موجب تحریک وضعیت» نشود.

روز جمعه  چند هزار اردنی در عمان در اعتراض به این تصمیم اسرائیل تظاهرات کردند. بسیاری از هفت میلیون جمعیت اردن، فلسطینی تبار هستند؛ آنها و یا والدین‌شان پس از شکل‌گیری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به اردن پناهنده شدند یا مهاجرت کردند.

اختلاف بر سر محله‌های قدیمی بیت‌المقدس/اورشلیم ادامه‌دار است؛ محله‌هایی که هم برای مسلمانان و هم برای یهودیان مقدس است و کوه معبد مقدس یهودیان هم در آن قرار دارد.

Share