Share

وکیل‌ مدافع احسان مازندرانی، روزنامه نگار زندانی در زندان اوین گفته است برای استفاده موکلش از مرخصی استعلاجی رایزنی کرده است. حسین تاج گفته است موکلش می تواند از مرخصی متصل به آزادی استفاده کند.

احسان مازندرانی

به گفته حسین تاج، زندان اوین مرداد ماه سال گذشته در پرینتی به احسان مازندرانی اعلام می کند که تاریخ آزادی‌اش ٢٣ بهمن ماه ٩۵ است. این تاریخ اما با اعتراض مازندرانی مواجه می شود: «موکلم در نامه‌ای رسمی به دادیار ناظر بر زندان اعلام می کند تاریخ آزادی‌اش خیلی زودتر از تاریخی است که شفاهی به او اعلام شده است. آقای مازندرانی همچنین در این نامه از دادیار ناظر بر زندان تقاضای تسریع در اصلاح موضوع را می‌کند.»

تاج گفته است نامه‌نگاری‌های موکلش با دادیار ناظر بر زندان موجود است که بر اساس آنها در نهایت به احسان مازندرانی اعلام می‌شود تاریخ صحیح بوده و زندان موظف است طبق تاریخ اعلام شده او را آزاد کند، اما ٢٩ روز بعد از آزادی او، ماموران بدون اخطار قبلی و  فرستادن احضاریه او را بازداشت می کنند.

در آن تاریخ به احسان مازندرانی اعلام می شود در محاسبه تاریخ آزادی او اشتباه پیش آمده است. موضوعی که در دیدار الیاس حضرتی، نماینده مجلس و مدیرمسئول روزنامه اعتماد با حسن روحانی مطرح می شود.

وکیل احسان مازندرانی اما با اشاره به وضعیت جسمانی موکلش گفته است بیش از یک ماه است بیمارستان و پزشک‌های زندان اوین بیماری او را تشخیص داده‌اند و او چندین بار به بیمارستان اعزام شده، اما به دلیل اینکه بستری نشده، امکان درمان فراهم نشده است.

حسین تاج:

«موضوع وضعیت جسمانی آقای مازندرانی را از طریق دادستانی پیگیری کردیم. خانواده ایشان نیز از طریق آقای محسنی‌ اژه‌ای موضوع را پیگیری کردند که در نتیجه آقای محسنی‌ اژه‌ای در تاریخ ۹۶/۴/۱۳ نامه‌ای با موضوع استعلام وضعیت پرونده احسان مازندرانی به دادستانی تهران ارسال کرده اند که تا کنون پاسخی به نامه مذکور داده نشده است.»

به گفته وکیل‌ مدافع احسان مازندرانی او اکنون در شرایطی است که می‌تواند از مرخصی متصل به آزادی استفاده کند چون اواخر دوران محکومیت خود را پشت سر می گذارد: «در این راستا نامه‌ای به دادستانی داده شده و قول مساعدت در پیگیری موضوع گرفته شده است.»

حسین تاج ابراز امیدواری کرده است به دلیل شرایط جسمانی احسان مازندرانی و نزدیکی زمان پایان محکومیت او در چند روز آینده «اقدامی عاجل» از سوی دادستانی انجام شود: «درخواست ما محاسبه ایامی است که به واسطه اشتباه، منجر به آزادی موکلم شده‌ است. آقای مازندرانی با نامه نگاری این موضوع را متذکر شده بود و ما امیدواریم این ایام به عنوان ایام حبس و محکومیت محاسبه شود.»

احسان مازندرانی، فارغ‌التحصیل دانشکده خبر است که در سال ۹۲ و به دنبال روی کار آمدن دولت حسن روحانی، به مدیر مسئولی روزنامه فرهیختگان منصوب شد.

با کلید خوردن پروژه نفوذ در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اما او در یازدهم آبان ماه سال ۹۴ همراه با عیسی سحرخیز، آفرین چیت‌ساز، سامان صفر‌زایی و داود اسدی، دستگیر و مدتی بعد محاکمه شدند.

مازندرانی بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. آخرین اعتصاب غذای او با انتشار نامه‌ای سرگشاده از یکم مهر ماه سال ۹۵ آغاز شده بود. او در آن نامه نوشته بود در طول ۱۰ ماه «در یک پروژه شبه آدم‌ربایی، روزها و شب‌های طاقت‌فرسا و رقت‌انگیزی» را گذرانده است.

این زندانی سیاسی پیش‌ از آن هم در اسفند سال ۹۱ و به دنبال موج بازداشت روزنامه‌نگاران در آن سال، در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت شد و پس از حدود سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

Share