Share

توئیتر و تلگرام، بستر عملیات‌های تررویستی اعلام شدند. این تازه ترین اظهار نظر رییس پلیس فضای تبادل اطلاعات (فتا) نیروی انتظامی است: «بستر عملیات‌های تررویستی و ارتباطی تروریست‌ها در دنیا در درجه اول توئیتر و در درجه دوم تلگرام است.»

با وجود اینکه شبکه اجتماعی توئتر در ایران فیلتر است، برخی مسئولان «نظام» از کاربران جدی و پر و پا قرص آن هستند

کمال هادیانفر تاکید کرده است که توئیتر رفع فیلتر نخواهد شد و گفته‌ها درباره رفع فیلتر احتمالی این شبکه اجتماعی صحت ندارد.

شمار زیادی از مقام‌های رسمی و حکومتی در توئیتر حساب کاربری دارند. با توجه به افزایش علاقه و توجه این افراد به کارکرد توئیتر، در روزهای گذشته نقل قول هایی درباره احتمال رفع فیلتر این شبکه اجتماعی منتشر شده بود.

هادیانفر اما روز جمعه ۶شهریور به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: «توئیتر عامل فعالیت تروریست‌هاست و من در نشست اسپانیا رسما به مدیر آن گفتم که در حال حاضر بیش از ۷۵۰ هزار نفر در دنیا از داعش طرفداری می‌کنند و عامل تررویستی داعش هستند و تمام فعالیت آنها در توئیتر رخ می‌دهد.»

او نقبی هم به تلگرام که این روزها پیام رسان مجبوب ایرانی‌ها به شمار می‌رود نیز کرده و گفته است: «ما فراموش نکنیم هماهنگی‌های همین عملیات تروریستی گروهک داعش در تهران تماما در تلگرام رخ داد.»

اشاره هادیانفر به حمله روز چهارشنبه ۱۷ خرداد افراد وابسته به گروه «دولت اسلامی» (داعش) به ساختمان اداری مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی است که در جریان آن ۱۷ نفر کشته و ۵۲ نفر زخمی شدند. عاملان این حمله در همان زمان و پیش از اینکه کشته شوند، ویدئویی و تیراندازی و شعارهایی را که سر می‌دادند در تلگرام منتشر کردند.

هادیانفر تاکید کرده است که مدیر تلگرام از وضعیت حاکم بر این پیام رسان مطلع است.

در روزهای گذشته فشارها برای فیلتر کردن تلگرام در ایران شدت گرفته است. جدی ترین بهانه علاقه مندان به فیلترینگ، ادعای مورد استفاده قرار گرفتن این نرم افزار در حمله‌های تروریستی تهران است. در مقابل این ادعا، این استدلال (و استدلال هایی مشابه) از سوی برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است که چون داعش از جاده‌ها خود را به تهران رسانده، پس جاده‌ها هم باید خراب شوند.

در همین زمینه عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، روز چهارشنبه چهارم مرداد ماه بار دیگر خواستار فیلتر شدن تلگرام شد و از احتمال تعقیب قضایی وزیر ارتباطات به علت عدم اجرای دستور مسدود کردن کانال‌های تلگرامی خبر داد: تهدید معاون دادستان کل: علیه وزیر ارتباطات اعلام جرم می‌کنیم

از سوی دیگر اما همچنان خبرهایی درباره منتقل شدن برخی سرورهای تلگرام به ایران منتشر می‌شود. خبرگزاری مهر روز جمعه ششم مهر ماه این خبر را به نقل از پاول دوروف، موسس تلگرام نوشته است.

در گزارش خبرگزاری مهر از قول دوروف آمده است: «سرورهای تحویل محتوای شبکه پیام رسان تلگرام یا “سی دی ان”‌ها به ایران و تعدادی از کشورهای خاورمیانه منتقل شده است.»

پیشتر گزارش شده بود که مدیر تلگرام سرسختانه در برابر فشار تهران برای انتقال سرور‌هایش به داخل ایران ایستادگی می‌کند: مقاومت “تلگرام” در برابر فشار حکومت ایران


  • در همین زمینه

معاون دادستان کل ایران: عدم دسترسی کامل به سرورهای تلگرام مصداق «کاپیتولاسیون» است

Share