Share

در میان مطالبی که در صفحه فیسبوک جیمز آلکس فیلد جونیور (راننده ماشینی که یک مخالف نژادپرستی را در تظاهرات راست افراطی در شارولتزویل، در ویرجینیا زیر گرفت و  کشت) منتشر شده، می‌توان تصاویری از په په قورباغه (شخصیت کارتونی – اینترنتی دوست‌داشتنی راست افراطی)، عکسهایی از صلیب شکسته و پرتره کودکی آدولف هیتلر را پیدا کرد. اما میان این عکسها، تصویری که از همه شگفت‌انگیزتر است متعلق به بشار اسد است در لباس نظامی؛ تصویری از رئیس‌جمهور سوریه که زیر آن عبارت «شکست‌ناپذیر» حک شده است.

بشار اسد، ستاره و قهرمان جدید راست افراطی آمریکا

این صرفاً نه یک علاقه شخصی، بل حاکی از گرایش راست افراطی آمریکا به رژیم اسد است که در ماه‌های اخیر رفته رفته آشکار شده است، و در تظاهرات برتری‌طلبان نژادی سفید در ویرجینیا کاملاً مشهود بود.

رویکرد سیاسی بشار اسد و قبل از او پدرش، به لحاظ تاریخی بیشتر با چپ گره خورده و تداعی شده است تا با راست. حافظ اسد، پدر بشار، یکی از هم‌پیمانان نزدیک اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد بود. بشار نیز از حمایت  برخی چپگرایان در سطح بین‌المللی در سرکوب خیزش مردم در شش سال گذشته بهره‌مند بوده است.

در ماه‌های اخیر اما اسد به نمادی برای راست افراطی بدل شده است، و رهبران و سخنگویان راست افراطی، قدرت نظامی او را در جنگ، نقشش را در مبارزه با دولت اسلامی و مواضع و رفتارش را علیه مسلمانان و یهودی‌ها ستایش کرده‌اند. برای آنها قاطعیت و خشونت اسد، اگرچه  منجر به مرگ ده‌ها هزار شهروند غیرنظامی شده، قابل تحسین است.

در ویدئویی منتشرشده در توئیتر، سه نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات راست افراطی در شارلوتزویل، اقدام اسد را در استفاده از بمب‌های بشکه‌ای برای له کردن مخالفانش، تحسین می‌کنند. یکی از آنها حتی تی‌شرتی پوشیده که روی آن نوشته شده است: «کمپانی تحویل بشکه‌های بشار».

«اسد کار اشتباهی انجام نداده است.» این را تیم جونت، فعال رسانه‌های اجتماعی آلت-رایت (راست بدیل)، که مشهور است به «آلاسکای تنوری»، می‌گوید. در همین ویدئو نیز می‌توان صدای او را شنید که می‌گوید: «بمب‌های بشکه‌ای، بله حتماً»

تبدیل شدن اسد به قهرمان راست افراطی پس از آن اتفاق افتاد که در ماه مارس، رهبر سابق «کو کلاکس کلان» (سازمانی سری در آمریکا که از بیش از یک قرن پیش تشویق‌ کننده برتری نژاد سفید، یهودستیزی و نفرت نژادی نسبت به غیر سفیدپوستان بوده است)، دیوید دوک، مجموعه توئیت‌هایی را در ستایش از رئیس‌جمهور سوریه منتشر کرد و به او لقب «رهبر شگفت‌انگیز» را داد.

دیگر رهبران راست افراطی در آمریکا نیز طرفداری خود را از اسد ابراز کرده و اظهار امیدواری نموده‌اند که ترامپ ضمن حمایت از اسد، با او اتحادی را در خاورمیانه تشکیل دهد. این امیدواری همچنین ناشی از طرفداری برخی رهبران راست افراطی در اروپا از اسد است. برای مثال مارین لوپن (رهبر جبهه ملی حزب راست افراطی در فرانسه) گفته است بهترین راه‌حل برای سوریه باقی ماندن اسد در قدرت است.

پس از آنکه ترامپ در پاسخ به حمله شیمیایی اسد در شمال سوریه، یک پایگاه هوایی در سوریه را بمباران کرد، تعداد زیادی از مفسران دست راستی ناراحتی و نگرانی خود را در توئیتر ابراز کردند. متعاقب حمله نیز، متعرضان دست راستی به رهبری ریچاد بی. اسپنسر، مخالقت خود را علیه دخالت نظامی آمریکا در بیرون کاخ سفید نشان دادند و البته در آنجا با اعتراض گروهی از فعالان ضدفاشیست روبرو شدند.

اگرچه ترامپ همچنان از پشتیبانی از اسد سرباز می‌زند، و حتی در یک مصاحبه تلویزیونی او را یک «شیطان واقعی» خوانده است، اما گرایش و علاقه راست افراطی به اسد همچنان ادامه دارد. این عشق راست افراطی به اسد البته چندان هم غیرمنتظره نیست. حزب بعث اسد اکیداً ملی‌گرا و قومیت‌محور است، و بر هویت عربی تأکید دارد.  در حالیکه در سوریه تحت حکمرانی اسد، تقریباً تمام احزاب سیاسی ممنوع اعلام شده‌اند، حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه، که نشان آن با الهام از صلیب شکسته طراحی شده، اجازه فعالیت دارد. این حزب پشیتبان و مدافع اسد در جنگ سوریه است.

منبع: واشنگتن پست


در همین زمینه:

Share