Share

به دنبال بحث‌هایی که درباره لزوم تاسیس مهدهای کودک در زندان‌های ایران مطرح شده، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور می‌گوید یکی از شروط صدور مجور احداث مهدکودک در زندان‌ها وجود بیش از ۱۰ کودک در آن زندان است. او همچنین گفته ۲۶۰۰ کودک به دلیل زندانی بودن والدین‌شان در بهزیستی نگهداری می‌شوند.

عکس از آرشیو

محمد نفریه این خبر را به دنبال انتشار خبری از سوی نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره «رفع موانع راه‌اندازی مهدهای کودک در زندان‌ها» مطرح کرده است.

او گفته است: «سازمان بهزیستی کشور این آمادگی را دارد که به هر زندان که بیش از ۱۰ کودک در آن حضور داشته باشد، مجوز تاسیس مهدکودک بدهد.»

بهزیستی اعلام کرده نسبت به تربیت مربی برای این مراکز نیز اقدام خواهد کرد.

روز گذشته، حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به ضرورت استقرار و راه اندازی مهدهای کودک در زندان‌ها اشاره کرده و گفته بود: «مادرانی که مجرم و دارای فرزند هستند، در حال حاضر فضایی برای نگهداری از کودک در کنار خود ندارند که این موضوع علاوه بر آسیب پذیری مادر، موجب آسیب پذیری کودک نیز می‌شود.»

اکنون محمد نفریه گفته است: «در هشت سال گذشته با سازمان زندان‌ها تفاهم‌نامه‌ای داشتیم مبنی بر آنکه کودکان بالای دو سال به بهزیستی واگذار شوند، زیرا محیط زندان برای کودکان مناسب نیست. این در حالی‌ست که کودکان زیر دو سال به علت ارتباط عاطفی با مادر نیاز است در زندان حضور داشته باشند.»

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفته است: «در حال حاضر از حدود ۱۰ هزار کودک حاضر در مراکز بهزیستی (شبه خانواده و شیرخوارگاه‌ها) ۲۶۰۰ کودک به دلیل زندانی بودن والدین خود در این مراکز حاضر هستند.»

او تاکید کرده آمار و ارقامی از تعداد کودکان حاضر در زندان‌ها به علت زندانی بودن والدین‌شان در دسترس سازمان بهزیستی نیست.

با وجود این، آمار حضور بالای دو هزار کودک در زندان، اوایل مرداد سال جاری از سوی محمد جواد فتحی، یکی از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس منتشر شد، در حالی که این آمار از سوی هیچ‌یک از نهادهای دولتی، ارائه و تایید نشده است. سازمان بهزیستی آماری در این زمینه ندارد و تنها به نگهداری از کودکانی با والدین زندانی در مراکز بهزیستی اشاره می‌کند.

در واکنش به گفته‌های فتحی، حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفته بود: «هیچ آمار دقیقی از سوی سازمان زندان‌ها به بهزیستی داده نشده است و در نتیجه نمی‌توان اظهار نظر کرد.»

سال گذشته سازمان بهزیستی از وجود بیش از ۴۰۰ کودک در کنار مادران زندانی خبر داده بود.

این آمار با آمارهایی که اخیرا اعلام می‌شود تفاوت فاحش دارد و خبر از بحران افزایش جرایم در میان زنان می‌دهد.

Share