Share

شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ برابر بود با شصت‌و‌چهارمین سالگرد کودتای نظامیان علیه دولت محمد مصدق، نخست‌وزیر وقت ایران. کودتایی که با حمایت ایالات متحده و بریتانیا انجام شد.

منبع: توئیتر @miraghorbanifar

با انتشار اسناد جدیدی از این کودتا روابط ابوالقاسم کاشانی با مقام‌های آمریکایی و نقش او در کودتای ۲۸ مرداد باعث شد تا روایت رسمی حکومت جمهوری اسلامی از این واقعه با چالش جدی رویارو شود.

در این میان برخی از اصلاح‌طلبان خواهان تجلیل بیشتر از محمد مصدق شده‌اند، اما محافظه‌کاران هنوز مصدق را یک «آمریکایی» می‌خوانند.

شهرداری تهران بیلبوردی همزمان با سالگرد کودتای ۲۸ مرداد در بزرگراه «کاشانی» نصب کرده‌است. پوستری از جنس پوسترهای تبلیغاتی علیه مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم؛ این بار برای دفاع تلویحی از روایت حکومتی از کودتا علیه مصدق. بر این بیلبورد از قول علی خامنه‌ای، رهبر ایران نوشته شده: «مصدق به آمریکا اعتماد کرد، کتکش را هم خورد.»

محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی اینستاگرامی به مناسبت سالگرد کودتا نوشت: «نتیجه اعتماد به آمریکا چه بود؟ ۲۸مرداد، روز کودتای ننگین آمریکایی رسید.‌ آمریکا با شعار آزادیخواهی و با چهره پیروز و فاتح جنگ‌جهانی، میراث انگلیس را بلعید. آقای مصدق همچون بسیاری دیگر برای نجات از دست انگلیس به آمریکا پناه برد؛ ولی با کودتای آمریکایی سرنگون شد.»


Share