Share

در روزی که زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت خیریه امام علی از مشاهده روزانه حداقل یک یا دو مورد «کودک‌آزاری» درحاشیه شهرها خبر داد، در کرمانشاه مادری به اتهام آزار کودک ۱۰ ساله‌اش بازداشت شد.

عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت خیریه امام علی با تاکید بر ضرورت تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت: «در حال حاضر در حاشیه شهرها حداقل روزانه یک یا دو مورد کودک آزاری مشاهده می‌کنیم که اکثر آنها در درون خانواده اتفاق می‌افتد و بیشتر آنها نیز متاثر از اعتیاد به ویژه مصرف مواد صنعتی هستند.»

به گفته مدیرعامل جمعیت خیریه امام علی، وقتی با یک مورد کودک آزاری مواجه می‌شویم برای پیگیری آن وارد یک سیکل باطل می‌شویم زیرا نمی‌دانیم به کجا مراجعه کنیم: «وقتی به نیروی انتظامی مراجعه می‌کنیم مدعی می‌شوند باید جهت انجام شکایات رسمی به قوه قضاییه برویم. این در حالی است که بعد از مراجعه به قوه قضاییه ما را به اورژانس اجتماعی ارجاع می‌دهند و در نهایت اورژانس اجتماعی هم به ما می‌گوید برای انجام مداخله نیاز به حکم قضایی دارد.»

به گفته زهرا رحیمی این در حالی است که در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان که سال‌هاست در مجلس شورای اسلامی در حال خاک خوردن است، مددکاران ضابط قضایی هستند و این نکته بسیار مثبتی برای کاهش آمار کودک آزاری در کشور خواهد بود زیرا امروزه اورژانس اجتماعی حتی تا پشت در خانه‌ای که کودک در آن در حال آزار دیدن است می‌رود اما به علت خلاءهای قانونی موجود توان مداخله به هنگام ندارد.

به گفته زهرا رحیمی در میان کودک آزاری‌ها در مناطق حاشیه، کودک آزاری جسمی بیش از سایر موارد دیده می‌شود که در این میان داغ زدن و سوزاندن بدن کودک در صدر کودک آزاری‌های جسمی قرار دارد.

در آخرین مورد از موارد کودک‌آزاری که خبر آن در رسانه‌های ایران منتشر شده است، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از دستگیری مادر کودک ۱۰ ساله به اتهام کودک‌آزاری خبر داد و گفت: «مادر این کودک در حالی که قصد فرار داشت، از سوی ماموران دستگیر شد.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، محمد حسین صادقی، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه درباره این حادثه گفت: «مأموران با حضور در اورژانس بیمارستان مشاهده می‌کنند دختری ۱۰ ساله به نام سارینا در بیمارستان بستری و از وضعیت جسمانی مطلوبی برخوردار نیست. ظاهرا دایی کودک او را به بیمارستان منتقل کرده، اما اطلاعات بیشتری در خصوص علت وضعیت جسمی مصدوم اعلام نمی‌کند. با مشکوک شدن کادر درمانی به جرم تجاوز جنسی، دستورات لازم برای حضور پزشکی قانونی صادر می‌شود لیکن شواهدی به نفع تحقق تجاوز جنسی به دست نمی‌آید.»

به گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه، بررسی‌ها حکایت از آن دارد که مادر مصدوم، او را مورد ضرب و جرح قرار داده است که به علت پایین آمدن سطح هوشیاری، مصدوم قادر به تکلم نیست. همچنین آثار جراحت در نقاط مختلف بدن کودک مشاهده شده است. پس از اطلاع از این موضوع با حضور مأموران در محل زندگی کودک به منظور دستگیری مادر مصدوم، برادر متهم که به علت عقب ماندگی ذهنی به صورت کامل قادر به تکلم نبوده با اشاره بیان می‌کند که مادر کودک او را کتک زده است. مأموران اما هنگام خروج از منزل، با مادر کودک که متهم اصلی پرونده است مواجه می‌شوند و متهم مبادرت به فرار می‌کند اما ماموران موفق به دستگیری او می‌شوند.»

به گفته محمدحسین صادقی، در این رابطه تعدادی از همسایگان با مراجعه به مأموران اظهار می‌کنند که متهم سابقه کتک زدن فرزندانش را داشته است. بررسی سوابق متهم هم حکایت از آن دارد که او به اتهاماتی چون سرقت و …، تحت تعقیب قرار گرفته است.

این زن در حال حاضر با تفهیم اتهام کودک آزاری و مباشرت در ایراد ضرب و جرح عمدی بدنی، با صدور قرار تأمین مناسب به زندان معرفی شده است و قرار است پزشکی قانونی وضعیت روحی و روانی او را بررسی کند.

احکام سلیقه‌ای در زمینه کودک آزاری‌ها

زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی اما با سلیقه‌ای دانستن احکام دادستانی در زمینه کودک آزاری‌ها گفته است: «متاسفانه با تاخیر احکام قضایی در این حوزه رو به رو هستیم. این در حالی است که جدا از مساله کودک آزاری مواردی همچون کودکان بدون شناسنامه یا خرید و فروش کودکان و … نیز از دیگر معضلات کودکان و نوجوانان کشور است که با تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان می‌توان نسبت به رفع آنها در کشور امیدوار بود.»

مدیرعامل جمعیت امام علی همچنین معتقد است برای کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی و مواردی همچون کودک آزاری تنها تصویب قوانین کفایت نمی‌کند، بلکه به لحاظ فرهنگی نیز باید برای احقاق حقوق کودکان تلاش کرد: «نمایندگان مجلس باید بدانند حتی یک روز تعلل در تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به معنای وقوع کودک آزاری‌های بیشتر در جامعه است و آنها در مقابل این مسائل مسئول هستند.»

در همین رابطه مظفر الوندی، دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک در نشست کارگروه زنان و خانواده استان یزد گفته است: «حمایت از حق کودکان نیاز به گفتمان‌سازی دارد چرا که هنوز نسبت به حقوق کودک بیگانه هستیم.»

به گفته الوندی در برخی موارد شاهد غفلت والدین هستیم که بر اثر همین غفلت، کودک جان خود را از دست داده است یا مورد کودک آزاری قرار گرفته است.

او با بیان این که کودکان توان دفاع از خود را ندارند گفته است حمایت از حقوق کودکان یک اجماع جهانی است: «حکومت‌ها براساس اسناد مختلف باید حمایت از حق کودکان را تضمین کنند که این حقوق شامل آموزش یا حقوق شهروندی است.»

کودک‌آزاری‌های جنسی

زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی در خصوص کودک آزاری‌های جنسی گفت: «آمار کودک آزاری‌های جنسی در میان کودکان کار بسیار بالاست. به ویژه کودکان کاری که در سطح خیابان‌ها فعالیت می‌کنند. وقتی والدین این کودکان آنها را مجبور به کسب درآمد خاصی در طول روز می‌کنند آنها به علت ناآگاهی‌شان برای کسب پول مجبور به تن دادن به هر کاری می‌شوند.»

به گفته مدیرعامل جمعیت امام علی، در گزارش انواع کودک آزاری به ویژه کودک آزاری‌های جنسی تابوهای متعددی در جامعه وجود دارد. این در حالی است که عدم آگاهی قضات برای مواجهه با این کودکان نیز از جمله مسائلی است که باید نسبت به حل آن اقدام شود.

به گفته زهرا رحیمی در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، نیروی انتظامی موظف به شناسایی کودکان در معرض خطر است اما این نگاه و رویکرد در حال حاضر در کشور مورد غفلت قرار گرفته است و در صورت تصویب و ایجاد تکلیف قانونی برای نیروی انتظامی به منظور شناسایی کودکان در معرض خطر، بسیاری از موارد کودک آزاری صورت نخواهد گرفت.

مدیرعامل جمعیت امام علی همچنین گفته است: «در حال حاضر بر اساس قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان مصوب سال ۸۱ که لایحه مذکور جهت اصلاح این قانون تدوین شده و در انتظار تصویب مجلس شورای اسلامی است، کودک آزاری جرم عمومی بوده و افرادی که شاهد کودک آزاری‌اند موظف به ارائه گزارش هستند. این در حالی است که ما موارد زیادی را می‌بینیم که افراد شاهد کودک آزاری بودند اما در دو راهی اخلاقی و انسانی مانده و گزارش نمی‌دهند. در حالی که ارائه گزارش کودک آزاری، مرجع رسیدگی به این گزارشات، نحوه گزارش دهی و … که در حال حاضر در کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارند، در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به دقت مشخص شده است.»

به گفته زهرا رحیمی، بر اساس لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان بهزیستی و …، در زمینه کودک آزاری موظف و مکلف شده‌اند به طوری که سازمان بهزیستی کشور موظف به ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه کودکان شده است: «هر چند لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان دارای نقاط ضعفی هم هست اما در هر صورت لایحه‌ای مترقی است و حتی با نواقصی که دارد، در صورت تصویب شاهد اتفاقات خوبی در حوزه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان خواهیم بود.»


در همین زمینه:

Share