Share

جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر ۲۴ روز است دست به اعتصاب غذا زده‌اند. سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت این زندانیان گفته است تمام زندانیان زندان رجایی‌شهر باید از غذای مناسب، آب آشامیدنی سالم، خدمات درمانی و پزشکی و شرایط بهداشتی مناسب بهره‌مند شوند.

زندان رجایی شهر

اعتصاب این زندانیان در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال اجباری آنها از بند ۱۲ زندان رجایی شهر به بند فوق امنیتی ۱۰ آغاز شد: اعتصاب غذای ۱۵ تا ۲۲ زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج

ماگدلنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل درباره شرایط این زندانیان گفته است: «این واقعا مایه سرافکندگی است که شرایط یک زندان آن قدر نامناسب شود که زندانیان احساس کنند باید برای رعایت ابتدایی‌ترین استانداردها و برای حفظ کرامت انسانی خود، دست به اعتصاب غذا بزنند. این وضعیت ضرورت اصلاح فوری نظام بی‌رحمانه زندان‌ها در ایران را برجسته می‌کند.»

مغربی در ادامه گفته است: «مقامات ایرانی باید فورا اطمینان حاصل کنند که تمام زندانیان زندان رجایی‌شهر از غذای مناسب، آب آشامیدنی سالم، خدمات درمانی و پزشکی و شرایط بهداشتی مناسب بهره‌مند هستند.»

بیش از ۲۰ نفر از زندانیان زندان رجایی شهر در اعتراض به شرایط بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز این زندان فوق امنیتی در شهر کرج در استان البرز دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این گروه از زندانیان در قالب یک گروه ۵۳ نفره از زندانی سیاسی، در روز ۸ مرداد، با خشونت به بند ۱۰ زندان رجایی شهر منتقل شدند. شرایط این بند خفقان آور توصیف شده است: اتاق‌هایی که با پنجره‌هایش با ورق فلزی پوشانده شده، تخت کافی در آنها وجود ندارد، تهویه و کولر ندارند و زندانیان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و غذای مناسب نیز محروم هستند.

آن‌ها همچنین از ملاقات حضوری با خانواده‌ و دسترسی به تلفن که اغلب در دیگر نقاط زندان وجود دارد، منع شده‌اند.

عفو بین الملل گفته است: «در میان این زندانیان، زندانیان عقیدتی از جمله مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق کارگری، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، مخالفان سیاسی مسالمت‌جو و اعضای اقلیت تحت ستم بهایی دیده می‌شوند.»

بند ۱۰ زندان رجایی شهر بر خلاف آیین‌نامه زندان به دوربین مدار بسته مجهز است و حتی سرویس‌های بهداشتی آن هم دوربین مداربسته دارند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پیشتر گزارش داده بود که مقامات زندان رجایی شهر از مدت‌ها قبل در حال ساخت و توسعه این بند بوده‌اند.

بند یا سالن ۱۰ زندان رجایی شهر، محل نگهداری زندانیان اهل سنت بود که سال گذشته دسته جمعی اعدام شدند و پیش از شروع بازسازی آن، مخروبه شده بود.

به دلیل مخالفت تعدادی از زندانیان با انتقال اجباری به این بند، گارد زندان و گارد اعدام زندان، به ضرب و شتم شماری از زندانیان پرداختند.

زندانیان حتی اجازه پیدا نکردند وسایل شخصی‌شان را همراه خود ببرند.

علاوه بر این زندانیان اما رضا شهابی نیز از روز ۱۸مرداد در اعتراض به زندانی شدن دوباره خود در زندان رجایی شهر، در اعتصاب غذا به سر می‌برد.


  • در همین زمینه

تشدید بحران در زندان رجایی‌شهر: شمار اعتصاب غذا کنندگان به ۲۲ نفر رسید

Share