Share

زینب طاهری، وکیل محمدعلی طاهری یکشنبه ۵ شهریور از ابلاغ حکم اعدام به موکلش خبر داد.

محمدعلی طاهری بنیان‌گذار حلقه عرفان

زینب طاهری این خبر را در گفت‌وگو با تلویزیون اینترنتی دُر تی وی اعلام کرد.

حکم اعدام محمدعلی طاهری، بنیان‌گذار حلقه عرفان به اتهام فساد فی الارض و با استناد به ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی صادر شده است.

به گفته زینب طاهری، «علیرغم این که شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور یکی از مواردهای نقص دادنامه صادر شده در سال ۹۴ را استناد به ماده ۲۸۶ اعلام نمود و صراحتاً بیان داشت که اعمال و استناد به ماده ۲۸۶ قانون مجازات مصوب ۱۳۹۲ در مورد جرم افساد فی الارض صحیح نیست، (زیرا که جرم انتسابی پیش از وضع قانون به وقوع پیوسته و مطابق ماده ۱۱قانون مجازات اسلامی، محکوم کردن متهم به استناد قانون موخر التصویب صحیح نیست)، مجددا دادگاه بدون توجه به ایراد مرجع عالی قضایی به استناد قانون موخر التصویب اقدام به صدور حکم اعدام برای دکتر محمد علی طاهری کرد».

پیش از این محمود علیزاده طباطبایی، دیگر وکیل محمدعلی طاهری گفته بود: «گویا حکم اعدام ایشان صادر شده است اما به دلیل اینکه عروسی دختر ایشان ۲۲ شهریور است به دادگاه مراجعه نکردیم که حکم به ما ابلاغ شود.»

محمدعلی طاهری، ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ برای سومین‌بار به اتهام «فساد فی‌الارض» بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

او پیش از حکم اعدامی که برایش صادر شد، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

پیشتر حکم اعدام محمدعلی طاهری از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ با وجود تامین وثیقه سنگین برای او، با آزادی‌اش مخالفت شد.

«عرفان حلقه» که محمدعلی طاهری بنیانگذار آن در ایران شناخته می‌شود، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

عرفان‌های نوظهور یکی از چالش‌های جمهوری اسلامی در یک جامعه مذهبی‌ست.

با این حال در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد محمدعلی طاهری مورد توجه نظام جمهوری اسلامی بود و از او تقدیر شده بود.

در طول چند سال گذشته، افراد زیادی در ارتباط با گروه عرفان حلقه و محمد‌علی طاهری بازداشت و محاکمه شده‌اند.


در همین زمینه

بازداشت یکی از «مربیان عرفان حلقه» هنگام بازگشت از سفر خارج از کشور

 

 

Share