Share

مجلس نمایندگان آمریکا به متمم‌های منع فروش هواپیماهای مسافربری به ایران رأی داده. چنانچه این متمم‌ها در مجلس سنای آمریکا به تصویب برسد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم آن را امضاء کند، فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران ممنوع می‌شود. مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل می‌گوید ایران به هواپیمای آمریکایی نیاز ندارد.

ولایتی: به هواپیمای آمریکایی نیاز نداریم

علی اکبر ولایتی در واکنش به تصویب متمم‌های فروش هواپیماهای مسافربری به ایران در کنگره آمریکا گفت:

 «این کار آمریکایی‌ها نقض برجام است و هر روز یک کار جدید در ارتباط با جمهوری اسلامی از سوی رئیس‌ جمهور تازه به دوران رسیده آمریکا یا مجلس آنها انجام می‌شود که این مسائل نشان می‌دهد ما نباید به آمریکا دل ببندیم و نیازی هم به آ‌نها نداریم.»

مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل گفت ایران به هواپیمای آمریکایی نیاز ندارد و می‌تواند نیازهای خود را از کشورهای دیگر تأمین کند.

پیتر روسکام، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا که متمم‌ها را به کنگره آمریکا ارائه کرده بود گفته است که ایران از هواپیماهای تجاری و مسافربری برای حمل سلاح به سوریه و حمایت ار دولت بشار اسد استفاده می‌کند.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیما را با شرکت آمریکایی بوئینگ امضا کرد. ایرباس نیز قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما را با ایران‌ایر امضا کرده که تا کنون چند فروند از آنها با پرداخت پول از صندوق توسعه ملی وارد ایران شده است. در هواپیماهای ایرباس، قطعات ساخت آمریکا به کار رفته. به همین جهت فروش این هواپیماها نیازمند مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا بود.

بیشتر بخوانید:

مجلس نمایندگان آمریکا فروش هواپیمای مسافربری به ایران را ممنوع کرد

Share