Share

رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر خارجه بریتانیا در پیام‌های توئیتری به آزمایش موشک بالستیک خرمشهر ایران واکنش نشان دادند.

موشک خرمشهر جمعه آزمایش شد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی شنبه ۲۳، سپتامبر نسبت به آخرین آزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد و نوشت: «ایران موشک بالستیکی با قابلیت رسیدن به اسرائیل را آزمایش کرد. آنها با کره شمالی نیز همکاری می‌کنند. خیلی هم توافقی بین‌مان باقی نمانده!»


اشاره ترامپ به توافق هسته‌ای ایران و گروه‌ ۱+۵، موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) است. او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، سه‌شنبه گفت که برجام «مایه شرمساری» ایالات متحده است. ترامپ خواهان خروج از این توافق است اما متحدان اروپایی او که در برجام حضور دارند، از این توافق حمایت می‌کنند.

برنامه موشکی ایران یکی از موارد اختلاف بین تهران و واشنگتن است. موشک خرمشهر مشابه موشکی بود که بهمن‌ماه سال گذشته، مدت اندکی پس از سر کار آمدن دونالد ترامپ آزمایش شد.

بریتانیا: آزمایش جدید با قطعنامه شورای امنیت ناسازگار است

آزمایش بهمن‌ماه باعث شد تا دولت آمریکا، تهران را رسماً «زیر ذره‌بین» قرار دهد. پس از آن، آزمایش یک موشک ماهواره‌بر نیز فرانسه، بریتانیا، آلمان را در محکوم‌کردن ایران کنار ایالات متحده قرار داد.

تهران مردادماه از پرتاب موشک سیمرغ به مناسب افتتاح پایگاه فضایی «امام خمینی» خبر داد.

حسن روحانی این آزمایش را حاصل برجام خواند و کشورهای غربی ناقض آن.

به گفته چهار کشور غربی، پرتاب این موشک نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده‌است. ایران پرتاب موشک ماهواره‌بر غیرنظامی را نقض این قطعنامه نمی‌داند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توئیتر به آخرین آزمایش موشکی ایران واکنش مشابهی نشان داد. او نوشت: «به‌شدت نگران از گزارش‌ها راجع به آزمایش موشکی ایران که با قطع‌نامه ۲۲۳۱ ناسازگار است. از ایران می‌خواهم اقدامات تحریک‌کننده را متوقف کند.»


قطعنامه ۲۲۳۱ پس از دستیابی ایران و کشورهای پنج به‌علاوه یک به توافق هسته‌ای صادر شد. علاوه بر چهار کشور غربی ذکرشده، روسیه و چین نیز بخشی از این توافق هستند.

موشک بالستیک خرمشهر جمعه ۳۱ شهریور، در رژه سالیانه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سالروز آغاز جنگ هشت‌ساله با عراق رونمایی شد. ادعا شده که این موشک تا ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند چند کلاهک را همزمان حمل کند.

موشک خرمشهر دومین موشک بدون باله ایران است. موشک‌های بدون باله هدف‌گیری دقیق‌تری دارند و رادارگریز و سریع هستند.

اینفوگرافی از توان مورد موشکی مورد ادعای ایران – برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید


در همین زمینه:

Share