Share

دادستان عمومی و انقلاب تهران از ارجاع پرونده‌ای با موضوع فعالیت باند فساد و فحشا با استفاده از فضای مجازی خبر داد.

عباس جعفری دولت آبادی، روز سه شنبه چهارم مهر ماه ۹۶ ضمن اعلام این خبر گفت متهمان این پرونده که هم اکنون شش نفر از آن‌ها بازداشت شده‌اند، فیلم‌های مبتذل و مستهجن تهیه و دوبله می‌کرده‌اند و در فضای مجازی به فروش می‌رساندند.

به دنبال اعلام این خبر از سوی جعفری دولت آبادی، برای فعالان مجازی و کاربران شبکه‌های اجتماعی که از بیش از یک هفته گذشته متوجه به روز نشدن سایت «تاینی موویز» شده بودند، قطعی شد که این خبر در ارتباط با بازداشت مدیر و همکاران این سایت است.

تصویری از سایت تاینی موویز

پس از آن کابران توئیتر فارسی، توئیت‌های زیادی را در ارتباط با این سایت و فعالیت آن منتشر کردند. از جمله:

  • ظاهرا خبر دستگیری مدیرای سایت تاینی موویز درسته. لعنت بهشون. من سه سال با این سایت زندگی کردم. بهترین فیلمای عمرم رو با این سایت دیدم. لعنت، لعنت…
  • شش نفر از اعضای سایت #تاینی_موویز رو به جرم فساد و فحشا گرفتن. یکیشون در معرض اعدامه. لعنت بهشون که دلخوشیمون رو گرفتن…
    شش ساله داره این سایت کار می‌کنه و به نظرم تو ایران بی رقیب بود… دوبله‌هاش رقیب تی وی بودن…
  • به هر حال بر همگان واضح و مبرهن است که فعالیت سایت‌هایی از قبیل تاینی‌موویز کسب و کار پخش‌کنندگان آنلاین را کساد کرده بودند.

یک کاربر هم در توئیت خود به موضوع حق پخش اشاره کرده و نوشته است: «انشالله این جریان دستگیری ادمین‌های تاینی موویز فقط در جهت رعایت حق کپی رایت فیلم‌های هالیووده و بسترسازی جهت نمایش رسمی اونها در سینماهامون.»

مراجعان به این سایت که اغلب از تعطیلی و دستگیر شدن عوامل و همکاران آن ابراز ناراحتی کرده‌اند در توئیت‌های خود به این مساله نیز اشاره کرده‌اند که پخش فیلم‌ها در این سایت با سانسور همراه بوده و در دوبله‌ها نیز برای رعایت «مصالح سیاسی-اجتماعی» تغییراتی در گفته‌های اصلی شخصیت‌ها اعمال می‌شده که به نظر می‌رسد هیچ کدام از اینها نتوانسته است مانع بازداشت گردانندگان این سایت شود.

کاربری اعتراض خود به ایت بازداشت‌ها را اینچنین بیان کرده است:

  • نمیدونم جرم مدیر #تاینی چی بوده. اگه برای سایت سینماییش دستگیر شده، خیلی احساس بدبختی دارم از زندگی تو ایران؛ و‌ حس می‌کنم هیچی مون اصلاح نخواهد شد.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب تهران اما تارنمای مورد استفاده «باند مذکور» (تاینی موویز)، به عنوان «بزرگ‌ترین مرجع دانلود فیلم‌ها و سریال‌های هالیوودی» فعالیت غیر مجاز می‌کرد و ظرف سه سال گذشته، ۱۸ هزار فیلم و سریال خارجی را پس از دوبله پخش کرده‌اند که بسیاری از آن‌ها «مبتذل و مستهجن» بوده است ‌و از این طریق «وجوه نامشروع» تسهیل کرده‌اند.

مبتذل و مستهجن خوانده شدن فیلم‌های دوبله شده از سوی این سایت هم محل اعتراض کاربران واقع شده است و برخی از آنان پرسیده‌اند که اگر این فیلم‌ها مستهجن هستند، پس «فیلم‌های پورن» چه هستند: «اینا که به فیلم‌ها و سریال‌های معمولی تاینی موویز میگن مبتذل و مستهجن، به فیلمهای پورن چی میگن؟ فرهنگستان زبان فارسی شُفاف‌سازی کنه.»

کاربری در باب وجوه نامشروع نیز نوشته است: «درآمد مدیرای تاینی موویز حلال‌تر از حلال بود (هست). من که هر دفعه با ذکر «نوش جونتون، خدا خیرتون بده» اکانتم رو شارژ می‌کنم (می‌کردم).»

و البته یک کاربر هم با انتقاد از پرداخته نشدن به این موضوع در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از سوی فعالان احتماعی و سیاسی نوشته است: «الان ادمین‌های سایت تاینی موویز هشتگ نمیخوان دیگه؟ چون سیاسی نیستن صرف نداره براتون؟»

در معرفی سایت تاینی موویز اما آمده است کمتر کسی از قشر «فیلم باز ایرانی» پیدا می‌شود که این سایت را نشناسد: «این سایت “غیرمجاز” دانلود فیلم و سریال که هر چند روز یک بار آدرس اصلی آن فیلتر می‌شد/ می‌شود، طرفداران و کاربران بسیار زیادی داشت.»

دلیل وجود طرفداران زیاد برای این سایت به روز بودنش در قرار دادن فیلم و سریال و همچنین دوبله فیلم‌ها عنوان شده است.

Share