Share

حزب دمکرات کردستان ایران و حزب کومله می‌گویند جمهوری اسلامی در واکنش به جشن‌های خیابانی به مناسبت همه‌‌پرسی استقلال کردستان عراق در شهرهای مهباد، سنندج، بوکان، سنه و سقز در مجموع ۲۷ نفر از شهروندان کرد را بازداشت کرده است.

تجمعات شهروندان کرد ایرانی بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

خبرگزاری هرانا گزارش داده که در سنندج، نیروهای امنیتی سە‌شنبە ۴ مهر، مسلم سعیدپور، پیمان و محمد منبری را در محل کارشان در محله «نایسر» سنندج بازداشت کرده‌اند و آن‌ها را به محل نامعلومی برده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده که از دوشنبه ۳ مهر در پی برگزاری تجمعاتی به طرفداری از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ده‌ها شهروند کرد را بازداشت کرده و آنها را به بازداشتگاه‌های پلیس امنیت و اداره اطلاعات شهرهای مهباد، سنندج، بوکان، سنه و سقز منتقل کرده‌‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان در شهرهای جوانرود و کامیاران نیز حدود ۳۰ نفر از شهروندان کرد بازداشت شده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان هویت برخی از بازداشت‌شدگان را اعلام کرده است: لایق رحمانی، یاسر فرج‌الهی و فریدون کریمی در کامیاران بازداشت شده‌اند و اکو یاری، کمال ظاهری و هادی بازانی در جوانرود. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید این سه نفر اما بعد از یک روز آزاد شدند.

Share