Share

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست لوکزامبورگ خود برخلاف موضع دولت آمریکا علیه توافق هسته‌ای، از این توافق پشتیبانی کرده و آن را به‌سود امنیت منطقه خاورمیانه دانسته‌اند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قصد دارد به‌منظور گفت‌وگو با مقامات آمریکایی در این زمینه به آمریکا سفر کند.

روز دوشنبه ۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گرد آمدند تا درباره راه‌های حفظ توافق هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کنند.

این نشست پس از سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در روز جمعه، ۱۳ اکتبر/ ۲۰ مهر برگزار شد. ترامپ در سخنانی تند اعلام کرد که تهران پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در ۲۰۱۵ از «رفتار بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه» دست برنداشته است. او همچنین افزود که پایبندی ایران به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تأیید نمی‌کند. توافقی که به گفته او بدترین معاهده تاریخ آمریکا است و تنها به نفع ایران تمام شده است. او همچنین از تحریم «تمام سپاه پاسداران» خبر داد.

وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا گفته‌اند که توافق هسته‌ای نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی است و برای امنیت منطقه خاورمیانه مهم است.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشت بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده و گفته است که ایران تمام شرایط را برآورده کرده است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان پیش از شروع نشست لوکزامبورگ در جمع خبرنگاران گفته است: «بسیار نگران هستیم که تصمیم رئیس جمهور آمریکا ما را به مسیر رویارویی نظامی با ایران برگرداند.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این نشست اعلام کرد که «در آغار ماه نوامبر» به واشنگتن سفر خواهد کرد تا به حمایت از توافق هسته‌ای با مقامات آمریکایی گفت‌وگو کند.

موگرینی نیز به نیابت از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برجام را برای امنیت منطقه مهم دانست و افزود در شرایط تنش‌های شدید هسته‌ای با رژیم کیم جونگ اون در کره شمالی، اگر توافق هسته‌ای با ایران تهدید یا تخریب شود، «ممکن است گفت‌وگو یا میانجی‌گری با کره شمالی را دشوار کند».

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد که کنگره آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را زیر سئوال نبرد.

دونالد ترامپ ماندن آمریکا در برجام را موکول به تصمیم کنگره این کشور کرده است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان نیز شنبه ۱۴ اکتبر / ۲۲ مهر گفته بود که اگر آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را پایان دهد احتمال خطر جنگ وجود دارد.

گابریل از ترامپ خواست تا به دلیل اختلاف‌های سیاسی داخلی، امنیت مردم و متحدان آمریکا را به خطر نیندازد.


در همین زمینه

برجام، پایان فصل یک

Share