Share

مادرید دو بار به بارسلون مهلت داد تا از استقلال کاتالونیا دست بکشد. با پایان یافتن مهلت دوم، دولت اسپانیا اعلام کرد که از روز شنبه آینده اصل ۱۵۵ قانون اساسی را که به دولت مرکزی اجازه می‌دهد استقلال کاتالونیا را لغو کند، به‌اجرا می‌گذارد.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا (راست) و کارلس پوجدمن، رئیس دولت محلی کاتالونیا

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا (راست) و کارلس پوجدمن، رئیس دولت محلی کاتالونیا

به‌گزارش رویترز، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا روز دوشنبه ۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر پس از پایان یافتن مهلت نخست برای دومین بار به کارلس پوجدمن، رئیس دولت محلی کاتالونیا تا امروز پنج‌شنبه ۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر مهلت داد تا به قانون اساسی تمکین کند، استقلال کاتالونیا را کنار بگذارد و بگوید که استقلال را اعلام نکرده است.

پاسخ نخست پوجدمن مبهم بود و به همین منظور مهلت دوم داده شد. با پایان یافتن مهلت دوم، دولت مرکزی روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «دولت اسپانیا رویه‌های مندرج در ماده ۱۵۵ قانون اساسی را برای بازگرداندن قانون به دولت مستقل کاتالونیا ادامه خواهد داد.»

بارسلون برخلاف میل مادرید همه‌پرسی استقلال را در تاریخ یکم اکتبر / ۹ مهر جاری برگزار کرد. ۹۰ درصد مردم منطقه کاتالونیا در این همه‌پرسی به استقلال رأی دادند. مشارکت انتخاباتی ۴۲ درصد بود، اما حوزه‌های رأی‌گیری بسیاری توسط پلیس اسپانیا بسته شد و نزدیک به ۹۰۰ نفر در جریان درگیری‌ با پلیس و نیروهای امنیتی زخمی شدند.

این‌که بر اساس اصل ۱۵۵ قانون اساسی به‌طور مشخص چه اقداماتی می‌تواند صورت گیرد روشن نیست. به لحاظ نظری، مداخله نظامی نیز امکان‌پذیر است، اما ناظران آن را بعید می‌دانند.

کارلس پوجدمن در پاسخ به مهلت ماریانو راخوی هیچ توضیحی درباره این‌که آیا استقلال کاتالونیا را اعلام کرده یا نه نداد و افزود در صورتی که گفت‌وگویی با دولت مرکزی انجام نشود، پارلمان محلی می‌تواند به اعلام رسمی استقلال رأی دهد.

پوجدمن در نامه سرگشاده‌ای به راخوی که ۱۰ دقیقه پیش از پایان مهلت نخست‌وزیر اسپانیا انتشار عمومی یافت نوشت: «اگر دولت همچنان مانع از گفت‌وگو شود و به سرکوب ادامه دهد، مجلس کاتالان، اگر مناسب بداند در مورد اعلام رسمی استقلال رأی‌گیری خواهد کرد.»

ماریانو راخوی باید بعد از ظهر امروز (پنج‌شنبه) در بروکسل در شورای اروپا شرکت کند و فردا ظهر با پایان یافتن این نشست به اسپانیا بازگردد.

اینیگو مندز د ویگو، سخنگوی دولت اسپانیا گفت: «دولت تمام راه‌های ممکن و قدرت خود را به کار خواهد گرفت تا در اسرع وقت نظم قانون اساسی را بازگرداند، همزیستی صلح‌آمیز میان شهروندان را برقرار سازد و به زوال اقتصادی ناشی از عدم اطمینان قانونی در کاتالونیا پایان دهد.»

از سال ۱۹۷۸ تاکنون که قانون اساسی جدید اسپانیا تصویب و دموکراسی در این کشور برقرار شد اصل ۱۵۵ آن هرگز به‌اجرا در نیامده است.

اگر اصل ۱۵۵ قانون اساسی در روز شنبه اعمال شود، به‌طور کامل نمی‌تواند تا آغاز هفته آینده عملی شود زیرا از مجلس سنا نیز باید مجوز اجرا بگیرد.

از لحاظ نظری، دولت مرکزی می‌تواند دولت محلی کاتالان را منحل کند، بر پلیس نظارت کند و مدیریت مالی را به‌دست بگیرد و انتخابات زودهنگام را برگزار کند.

اما برخی از اعضای پارلمان کاتالونیا این خوانش قانون اساسی را نمی‌پذیرند.

در همین زمینه

Share