Share

فائزه هاشمی رفسنجانی می‌گوید همه شرایط برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم است و باید امکان حضور زنان در استادیوم‌ها مهیا شود.

فائزه هاشمی رفسنجانی

فائزه هاشمی رفسنجانی

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) فائزه هاشمی، سه‌شنبه ۱۶ آبان گفت: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشکلی ندارد، حتی زیرساخت‌ها به لحاظ اجرایی و قانونی هم فراهم است.»

او با بیان این‌که «هیچ‌کدام از این مسایل مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست»، افزود: «موانع موجود برای حضور زنان در استادیوم‌ها سبب می‌شود تا حقی از زنان ضایع شود.»

مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران بارها مورد اعتراض فعالان زن، فعالان حقوق بشر و حتی فدراسیون‌های جهانی، از جمله فدراسیون جهانی والیبال قرار گرفته اما مقامات ایران بدون توجه به این انتقادها و اعتراض‌ها همچنان درهای ورزشگاه‌ها را به روی زنان بسته‌اند.

این در حالی است که زنان غیرایرانی می‌توانند برای تشویق تیم‌های کشورهای خود در ورزشگاه‌های ایران حضور یابند.

از جمله استدلال‌های مقامات مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌ها این است که فضای استادیوم‌ها مناسب نیست و به لحاظ «اخلاقی» خوب نیست که زنان به ورزشگاه‌ها بروند.

فائزه هاشمی در این‌باره گفت: «اگر به‌دنبال آن هستیم تا فضای استادیوم‌ها بااخلاق‌تر شود، باید اجازه دهند زنان در استادیوم‌ها حضور پیدا کنند. زیرا خود حضور زنان فضای استادیوم‌ها را تعدیل و اخلاق را بهتر می‌کند.»

او با اشاره به حضور زنان سوری در مسابقه ایران و سوریه در چارچوب دیدارهای مقدماتی جام جهانی فوتبال در ورزشگاه آزادی تهران گفت: «چرا تصور می‌کنیم “مرغ همسایه غاز است” و هر خدمتی داریم باید به دیگران ارایه شود و دختران خودمان فراموش می‌شوند.»

فائزه هاشمی همچنین خواستار پیگیری خود زنان در مورد مطالبه حضور در ورزشگاه‌ها شد.

در شهریورماه سال جاری مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته بود که اگر نظام درباره حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها به جمع‌بندی برسد، فدراسیون فوتبال آماده اجرای این تصمیم است. اما از این «جمع‌بندی» به روال چندین سال خبری نیست.

جمهوری اسلامی ایران در حالی همچنان مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌شود که عربستان سعودی، کشوری که شریعت اسلام در آن به‌شدت اجرا می‌شود، در مهرماه سال جاری برای نخستین‌بار به زنان این کشور اجازه داد تا برای شرکت در هشتادوهفتمین جشن سالگرد تأسیس این کشور همراه خانواده‌های خود به استادیوم بروند. پس از آن در آبان ماه مسئولان عربستان سعودی اعلام کردند که از آغاز سال ۲۰۱۸ زنان این کشور اجازه ورود به سه ورزشگاه‌ را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

فدراسیون فوتبال برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها منتظر جمع‌بندی نظام است

عربستان در روز ملی این کشور به زنان اجازه داد وارد ورزشگاه شوند

Share