Share

رئیس جمهور سوریه بعد از دیدار و گفت‌وگو با علی اکبر ولایتی اعلام کرد که جنگ داخلی سوریه با پیروزی ارتش این کشور در دیرالزور و پس  گرفتن این منطقه از گروه دولت اسلامی (داعش) به پایان نمی‌رسد.

سه‌شنبه ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان، دمشق: دیدار و گفت وگوی علی اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای در امور بین‌الملل با بشار اسد رئیس جمهور سوریه

بشار اسد، در سخنانی که سه‌شنبه ۷ نوامبر/ ۱۶ آبان ایراد کرد، گفت جنگ داخلی سوریه در دیرالزور تمام نشده، بلکه با مبارزه با کسانی که در پی «تجزیه سوریه» و «تضعیف دولت مرکزی»‌اند ادامه می‌یابد. اسد با این سخنان تلویحاً اعلام کرده که جنگ داخلی سوریه ممکن است به درگیری نظامی بین ارتش سوریه با نیروهای دموکراتیک سوریه که تحت حمایت ایالات متحده آمریکا قرار دارند و کنترل بیش از ۲۵ درصد از خاک سوریه را در دست گرفته‌اند بینجامد.

چند ساعت قبل از این سخنان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه و علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی در دمشق با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه، دفتر رئیس جمهور سوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده:

«پیروزی ارتش سوریه بر گروه‌های تروریستی که در حلب آغاز شد و به بوکمال و دیرالزور رسید، سرآغازی‌ست برای غلبه بر اهداف تروریستی و تلاش برای تجزیه سوریه.»

به گزارش رسانه‌‌های داخلی، علی اکبر ولایتی در دیدار با بشار اسد در دمشق از همه‌پرسی استقلال کردستان به عنوان تلاش اسرائیل و آمریکا برای تجزیه عراق نام برده و خواستار «هماهنگی بیشتر کشورهای جبهه مقاومت در خصوص تحولات پیچیده منطقه» شده است. ولایتی در این دیدار از «مقاومت» بشار اسد و «مردم سوریه» قدردانی کرده و گفته «این مقاومت‌ها برکات زیادی برای تثبیت امنیت و ثبات سیاسی کشور سوریه در پی داشته.»

علی اکبر ولایتی در یک مصاحبه تلویزیونی چهار روز پیش در بیروت گفته بود:

«در آینده نزدیک شاهد پیشروی نیروهای دولتی و نیروهای مردمی در سمت شرق فرات و آزادی رقه خواهیم بود.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل در این مصاحبه ایالات متحده آمریکا را متهم کرده بود که قصد دارد سوریه را تجزیه کند.

نیروهای دموکراتیک سوریه، متشکل از کردها و نیروهای تحت حمایت آمریکا، ۱۷ اکتبر/ ۲۵ مهر به طور کامل کنترل شهر رقه رادست گرفتند و نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) را از ویرانه‌های این شهر بیرون کردند.

نیروهای دموکراتیک سوریه همچنین به سمت شرق رود فرات و شهر دیرالزور پیشروی کردند و با داعش درگیر شدند، اما سرانجام این ارتش سوریه بود که موفق شد دیرالزور را جمعه ۳ نوامبر / ۱۲ آبان تصرف کند. روز گذشته ارتش سوریه با پیروزی بر داعش در ابوکمال به مرز عراق رسید.

نیروهای دموکراتیک سوریه پس از تصرف رقه اعلام کرده بودند از مرزهای استان رقه در برابر هرگونه «تهدید خارجی» دفاع خواهند کرد و اداره این منطقه را به شورای غیرنظامی واگذار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه، بشار اسد در گفت‌وگو با ولایتی وعده داده که تا «برقراری امنیت و ثبات در سوریه» از پای ننشیند. رئیس جمهور سوریه همچنین از طرح تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در این کشور و دیگر طرح‌های آموزشی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه استقبال کرده است.

علی اکبر ولایتی بعد از دیدار و گفت‌وگو با اسد به حلب سفر کرده است.

بیشتر بخوانید:

ارتش سوریه کنترل کامل دیرالزور را به دست گرفت

 

Share