Share

زلزله در غرب ایران به چالشی تازه درباره طرح مسکن مهر دامن زده، طرحی که از افتخارات دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به شمار می‌رفت و حالا به عرصه‌ای برای دعوای نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی با دولت حسن روحانی تبدیل شده است. در این دعوا حتی پای کسی به میان آمده که خیلی‌ها تا به حال صدایش را هم نشنیده بودند: سردار وحید حقانیان.

وحید حقانیان در مناطق زلزله زده غرب ایران

حقانیان که از او به عنوان «پیشکار» رهبر جمهوری اسلامی یاد می‌شود و در تصاویری که از علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، همراه جایی در کنار او به چشم می‌آید، با لعن اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول دولت، انتقادها از مسکن مهر را سیاسی دانسته و گفته بود سازه‌های این خانه‌ها سالم هستند: حمله معاون اجرایی بیت رهبری به منتقدان مسکن مهر: خدا جهانگیری را لعنت کند

صحبت‌های حقانیان با انتقادهای گسترده در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد و واکنش جهانگیری را به همراه داشت. او بار دیگر از مسکن مهر انتقاد کرد و گفت پیمانکاران آن باید مورد بازخواست قرار گیرند: پاسخ جهانگیری به معاون بیت رهبری: انتقاد از تخریب ساختمان‌های نوساز در زلزله

در جریان این کنش و واکنش‌ها حالا ویدئوی دیگری از وحید حقانیان منتشر شده است که در آن می‌گوید «گویا» حرف‌هایش به معاون اول رییس جمهوری برخورده، او قصد توهین به معاون اول و «دولت محترم» را نداشته، جلسه خصوصی بوده، آنها ۲۵ سال است با هم همکار هستند اما حرف هایی وجود دارد و نباید با «سیاسی کاری» باعث نگرانی ۱۲ میلیون نفر شد که در خانه‌های مسکن مهر ساکنند.

انتشار این ویدئو که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده نیز همچنان با واکنش‌ها و انتقادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی رو به رو شده است.

اما فارغ از جدل دولتمردان بر سر مسکن مهر، این طرح برای مردم و ساکنان آن چه داشته و دارد؟

رییس سازمان نظام مهندسی درباره این طرح به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است: «مسکن مهری که الزام شده هزینه ساخت هر متر آن ۳۰۰ هزار تومان باشد در این حد مقاومت دارد که ساکنان آن فرصت خروج از خانه بدون آسیب دیدگی داشته باشند.»

فرج‌الله رجبی روز دوشنبه ۲۹ آبان گفته است درباره مقامت و ایمنی مسکن مهر نباید قضاوت هیجانی داشته باشیم: «باید دید ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی برای چه سطحی از ایمنی ساخته شده‌اند. برخی از ساختمان چنین طراحی شده‌اند که آنقدر ایمنی داشته باشند تا ساکنان آن بتوانند بدون آسیب دیدگی خارج شوند. برخی دیگر از ساختمان‌ها هم آنقدر ایمن ساخته شده‌اند که در برابر زلزله‌هایی با بزرگی بیش از هفت ریشتر هم مقاوم باشند.»

رجبی همچنین گفته است بازدید واحدهای مسکن مهر در مناطق زلزله زده نشان داده سازه‌ها، اسکلت و سقف مسکن مهر سالم مانده و نما و دیوارهای حائل تخریب جدی داشته‌اند.

او در عین حال این ادعا که واحدهای مسکونی منطقه سر پل ذهاب ۹۰ درصد تخریب شده‌اند را اظهار نظری غیرکارشناسی دانسته است: «البته ساختمان‌هایی در این منطقه وجود داشت که مشخص است بدون نظارت مراجع ذی صلاح ساخته شده‌اند و تخریب جدی داشتند. اینکه تنها مراحل اجرا از مسیر قوانین نظام مهندسی عبور کند کافی نیست و یک ساختمان باید از مرحله طراحی تا اجرا زیر نظر سازمان نظام مهندسی ساخته شود چرا که ممکن است طراحی ضعیفی داشته باشد و مشکلاتی را ایجاد کند.»

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی باید دید چه تعداد از این ساختمان‌ها در مناطق زلزله زده بدون گزارش مهندس، پایان کار گرفته‌اند: «منطقه سر پل ذهاب بافت قدیمی غیر فنی دارد که تکلیف این بافت روشن است. البته برخی از واحدها در این منطقه تخریب جزیی داشته‌اند.»

مسکن مهر

مسکن مهر و چالش شمار کشته شدگان

وجه چالش برانگیز دیگر در ماجرای تخریب ساختمان‌های تازه ساز مسکن مهر به دنبال زلزله در غرب ایران، شمار کشته شدگان ساکن در این ساختمان هاست.

در حالی که مجتبی نیک کردار، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه در گفت و گو با ایلنا، از کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر از ساکنان مسکن مهر در شهر زلزله زده سرپل ذهاب خبر داده بود، به دنبال انتشار و خبرساز شدن فیلم صحبت‌های وحید حقانیان در لعن جهانگیری، خبرگزاری دانشجو وابسته به بسیج دانشجویی، از قول همین مقام مسئول نوشت: «سخنان من تحریف شده است. من تعداد کشته‌ها در منازل خودمالکی اطراف مسکن مهر را ۱۰۰ نفر اعلام کردم، نه کشته‌های ساکن ساختمان‌های مسکن مهر را.»

از سوی دیگر اما ویدئوی صحبت‌های نیک کردار هم وجود دارد که گفته است: «در سرپل دو تا مجتمع کنار هم بودند که هر دو تا عنوان مسکن مهر داشتند. یکی مسکن مهر مجتمع شهید شیرودی که شش طبقه بود با یک پیلوت و یک… مسکن مهرِ خودمالک و چهار طبقه که کنار این مجموعه ش شطبقه بوده. این مجموعه مسکن مهر خودمالک چهار طبقه کاملا فروریخته و حدود ۱۰۰ نفر آن طور که مردم می‌گویند و آمار تقریبی تا حالا داریم، در اینها کشته دادیم.»

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نیز در ارزیابی تفصیلی از منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب، در یادداشتی در روزنامه شرق نوشته است: «حدود ۱۰۰ نفر از کشته‌شدگان شهر سرپل ذهاب، مربوط به ساکنان مسکن مهر است و بقیه در سایر بناهای بعضا نوساز ویران‌شده جان خود را از دست داده‌‌اند.»

با توجه به این آمارها و با فضای دو قطبی ایجاد شده میان دولت و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی بر سر مسکن مهر، باید دید آینده طرحی که مورد علاقه رهبر جمهوری اسلامی است و دست کم بر روی کاغذ میلیون‌ها نفر را صاحب سقف و خانه کرده، به کجا خواهد کشید؟


  • در همین زمینه

مسکن مهر روی گسل زلزله

Share