Share

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در سفر سه روزه‌اش به خاورمیانه از عربستان سعودی خواست «هر چه زودتر» برای جلوگیری از یک «بحران انسانی» به محاصره یمن پایان دهد. ۲۲ سازمان حقوق بشری اوایل نوامبر اعلام کرده‌اند که یمن با قحطی فقط دو هفته فاصله دارد.

۲۹ نوامبر. ریاض: ترزا می (نخست‌وزیر بریتانیا) و ملک سلمان (پادشاه عربستان سعودی)

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا، پنجشنبه ۳۰ نوامبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که ترزا می در سفر سه روزه‌اش به خاورمیانه، روز گذشته با ملک سلمان، پادشاه سعودی در ریاض و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در ریاض دیدار و گفت‌وگو کرده است:

«آن‌ها [رهبران دو کشور] درباره یمن با یکدیگر گفت‌وگو کردند. نخست‌وزیر در این گفت‌وگو با صراحت اعلام کرد که اگر می‌خواهیم مانع از وقوع یک فاجعه انسانی شویم، کالاهایی که یمن به آن‌ها نیاز مبرم دارد، می‌بایست مجدداً وارد این کشور شود.»

در ادامه این بیانیه گفته شده که پادشاه و ولیعهد عربستان وعده داده‌اند که اقداماتی برای تخفیف محاصره یمن انجام دهند:

«آن‌ها [رهبران دو کشور] با هم به این توافق رسیدند که گا‌م‌های ضروری برای از میان برداشتن این مشکل می‌بایست برداشته شود.»

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر بریتانیا همچنین گفته شده که در آینده‌ای نه چندان دور درباره جزئیات رفع تحریم یمن گفت‌وگوهایی بین مقامات سعودی و بریتانیا انجام می‌شود.

رشد ۴۵۷ درصدی صدور سلاح از بریتانیا به عربستان

۲۲ سازمان حقوق بشری اوایل نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کرده‌اند که ذخایر غذایی در یمن تا حداکثر ۶ هفته به پایان می‌رسد. آنگاه ۷ میلیون نفر در خطر گرسنگی و شرایطی مانند «قحطی» قرار می‌گیرند. با این تفاصیل یمن فقط کمتر از دو هفته با قحطی فاصله دارد.

شنبه ۱۳ آبان / ۴ نوامبر، سامانه دفاع موشکی عربستان سعودی یک موشک بالستیک اسکات با برد ۸۰۰ کیلومتر را که از یمن به سوی ریاض شلیک شده بود، دفع کرد. عربستان سعودی در پاسخ به حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض، گذرگاه‌های دریایی، هوایی و زمینی یمن را مسدود کرده است.

ولیعهد سعودی، سه‌شنبه ۱۶ آبان/ ۶ نوامبر در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا گفته بود عربستان سعودی شلیک موشک از یمن به ریاض را به عنوان یک اقدام نظامی مستقیم و قهرآمیز از سوی ایران درک می‌کند و ممکن است عربستان این موشک‌پرانی را به عنوان اعلان جنگ از سوی ایران به این کشور تلقی کند.

ایران این اتهامات را رد کرده و آن‌ها را «غیرسازنده و تحریک‌آمیز» خوانده است.

عربستان سعودی و متحدانش ایران را مسئول اصلی جنگ یمن می‌دانند که در سال ۲۰۱۵ آغاز شد.

به گزارش ایندیپندنت صدور سلاح از بریتانیا به عربستان سعودی از آغاز جنگ یمن – در مقایسه با سال ۲۰۰۸ – ۴۵۷ درصد افزایش یافته است.

در جنگ یمن در دو سال گذشته دست‌کم ۱۰ هزار نفر کشته و ۴۰ هزار نفر مجروح شده‌اند. در اثر بمباران‌های متعدد ائتلاف عربی زیرساخت‌هایی مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تخریب شده و وبا هم در این کشور شیوع پیدا کرده است. تاکنون ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت ۷ میلیونی یمن به وبا مبتلا شده و یک چهارم جمعیت این کشور هم به کمک‌های جهانی نیاز مبرم دارد.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان ملل: یمن با بزرگ‌ترین قحطی جهان روبرو می‌شود

Share