Share

عبدالفتاح سلطانی، وکیل در بند، اعلام کرده حاضر است وکالت محمود احمدی نژاد و نزدیکان او را رایگان بر عهده بگیرد.

این مدافع حقوق بشر زندانی در زندان اوین، در دیدار و ملاقات با معصومه دهقان، همسر خود، ضمن اعلام این موضوع گفته هر فردی که متهم می‌شود حق دارد از خدمات حقوقی وکیل بهره ببرد و طبق روال همیشگی این وکالت را رایگان انجام خواهد داد.

عبدالفتاح سلطانی در یکی از معدود مرخصی‌ها در طول هفت سال زندان

مرکز حامیان حقوق بشر، روز جمعه دهم آذر ضمن انتشار این خبر از قول عبدالفتاح سلطانی نوشت: «هر چند در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد سه بار به زندان افتادم و محروم از یک دادرسی عادلانه بودم، اما حاضرم وکالت آنها را قبول کنم.»

قوه قضاییه در جدال با محمود احمدی نژاد و نزدیکانش، مشغول رسیدگی به پرونده آنان است و انتظار می‌رود برای احمدی نژاد نیز پرونده تشکیل شود. پرونده‌ای که ممکن است بیش از آنکه بار حقوقی و قضایی داشته باشد، به منظور تسویه حساب سیاسی به جریان بیفتد.

عبدالفتاح سلطانی که سازمان عفو بین الملل در کمپین دفاع از فعالان حقوق بشر او را «شجاع» خوانده، خود به جرم «دادخواهی» به زندان افتاده.

این وکیل دادگستری و از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر که به نوشته مرکز حامیان حقوق بشر به علت دفاع رایگان از متهمان سیاسی و عقیدتی به ۱۳ سال حبس محکوم شده (۱۰ سال آن لازم الاجراست)، هم اکنون هفتمین سال زندان خود را سپری می‌کند.

او آخرین بار در تاریخ ۱۹ شهریور سال ۹۰ در مقابل دادگاه انقلاب دستگیر و در دادگاه بدوی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر» و «تحصیل مال حرام» به ۱۸ حبس با تبعید به شهر برازجان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

این حکم دو بار، یک بار در دادگاه تجدید نظر و بار دوم با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی شکسته شد.

همچنین بر اساس ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی، چنانچه فردی به بیش از ۱۰ سال حبس محکوم باشد، دادگاه صادر کننده حکم می‌تواند پس از تحمل یک سوم از دوران محکومیت، حکم آزادی مشروط او را صادر کند، اما قوه قضاییه در روندی غیرقانونی حاضر به اجرای این ماده در مورد عبدالفتاح سلطانی نیست.

  • در همین زمینه:

عبدالفتاح سلطانی، همچنان در زندان

Share