Share

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران عربستان سعودی را به هماهنگی با «دشمنان اسلام» و «ایجاد ناامنی در یمن و سوریه» متهم کرد و گفت توطئه آن‌ها علیه شیعیان یمن شکست خورد.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری سه‌شنبه، ۱۴ آذر در قرارگاه منطقه‌ای نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به تحولات اخیر در یمن گفت: «توطئه‌هایی که دشمنان در یمن علیه مبارزان یمنی و انصارالله انجام می‌دادند در نطفه خفه شد.»

«انصارالله» همان شیعیان حوثی یمن هستند که ایران از آن‌ها در مقابل دولت عبد ربه منصور هادی در این کشور حمایت می‌کند. عربستان سعودی و متحدانش نیز از دولت یمن پشتیبانی می‌کنند.

در یمن از چند روز پیش اختلاف بین شیعیان حوثی و متحدانشان از طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن شدت گرفت و کار به درگیری مسلحانه کشید. درگیری‌ها به خارج از شهر صنعا نیز گسترش پیدا کرد و در ادامه آن دوشنبه ۴ دسامبر / ۱۳ آذر حوثی‌ها خانه علی عبدالله صالح را منفجر کرده و سپس وزارت کشور دولت حوثی‌ها در صنعا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که او در این درگیری‌ها در حین فرار کشته شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این‌که در سوریه، یمن و بحرین از انقلاب اسلامی ایران «الهام» گرفته شده به عربستان سعودی حمله کرد و گفت: «امروز جای تأسف دارد که یک کشور مسلمان منطقه یعنی عربستان سعودی خود را با دیگر کشورهای مسلمان منطقه درگیر کرده و به دنبال ایجاد ناامنی در این کشورها است.»

او افزود عربستان سعودی «به دستور و پشتیبانی‌های آمریکایی‌ها تفرقه را در منطقه ایجاد می‌کنند».

این نخستین بار نیست که رهبران جمهوری اسلامی آشکارا در مناقشات یمن از شیعیان حوثی حمایت می‌کنند. در جریان حملات موشکی حوثی‌ها به عربستان سعودی نیز سازمان ملل اعلام کرده که به احتمال قوی این موشک‌ها در ایران ساخته شده‌اند. محافلی از حکومت ایران، از جمله محافل نزدیک به سپاه پاسداران، بارها از تقویت توان موشکی حوثی‌ها به‌طور علنی حمایت کرده‌اند.

محمدعلی جعفری پیش از این در ۲ آذرماه جاری گفته بود که ایران به انصارالله یمن خدمات مستشاری ارائه می‌دهد.

درگیری‌های منطقه‌ای در سوریه و یمن به‌عنوان جنگ نیاببتی بین ایران و عربستان سعودی ارزیابی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

علی عبدالله صالح کشته شد

اتحاد حوثی‌های یمن و عبدالله صالح در آستانه فروپاشی

Share