Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اجلاسی به نام «اجلاس محبان اهل بیت» که به تبلیغ شیعه‌گری اختصاص دارد اعلام کرد «جمهوری اسلامی ایران در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار نیاز به حضور باشد، کمک خواهد کرد.» هم‌زمان فرمانده سپاه پاسداران ایران در یک نشست خبری که پنج‌شنبه ۲ آذر در تهران برگزار شد رسماً گفت ایران به حوثی‌های یمن خدمات مستشاری ارائه می‌دهد.

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در نشست خبری پنج‌شنبه ۲ آذر در تهران

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری خود در تهران اعلام کرد که ایران به انصارالله یمن خدمات مستشاری ارائه می‌دهد:

«کمک‌های ما به جبهه مقاومت بنا به در خواست مردم و دولت‌های آنان صورت گرفته و یمن هم یک نمونه از آن است. امروز در یمن حاکمیت به دست انصارالله است و کمک‌های ایران در حد مستشاری و معنوی است که یمن بیشتر به آنها نیاز دارد و جمهوری اسلامی هم از این کمک‌ها دربغ نمی‌کند و این راه ادامه دارد.»

شیعیان حوثی یمن شنبه ۴ نوامبر / ۱۳ آبان، یک موشک بالستیک از نوع «برکان ۲ اچ» با برد ۸۰۰ کیلومتر به سوی ریاض شلیک کردند که سامانه دفاع موشکی سعودی آن را دفع کرد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در واکنش به شلیک موشک از یمن به ریاض، دوشنبه ۱۵ آبان / ۶ نوامبر با انتشار بیانیه‌ای ایران را به «تجاوز نظامی» متهم و اعلام کرد که ریاض ممکن است موشک‌پرانی حوثی‌ها را به عنوان «اعلان جنگ» درک کند.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب، یکشنبه گذشته برای اعلام همبستگی با عربستان سعودی در قاهره گرد آمدند و با صدور بیانیه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل خواستند برنامه موشکی ایران و خلع سلاح حزب‌الله لبنان را در دستور کار قرار دهد. پیش از آن، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در سفر غیرمنتظره‌اش به ریاض برای دیدار و گفت‌وگو با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از احتمال تحریم برنامه موشکی ایران خبر داده بود. مکرون در ریاض گفته بود:

«نگرانی‌های زیادی درباره ایران وجود دارد. باید درباره موشک های بالستیک ایران مذاکره کنیم. مانند آن چه در سال ۲۰۱۵ درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام شد، ضروری است که مذاکراتی درباره فعالیت‌های موشکی ایران انجام دهیم و اگر لازم باشد با اعمال تحریم‌های اقتصادی ادامه مذاکرات را امکان‌پذیر کنیم.»

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری پنجشنبه ۲ آذر خود در پاسخ به رئیس جمهور فرانسه گفت:

«مطرح شدن بحث مذاکرات موشکی از سوی مقامات فرانسوی را به پای جوانی رییس جمهور فرانسه می‌گذاریم  و این به خاطر ناپختگی آنها است و به زودی به این نتیجه می‌رسند که تلاش آنها بی نتیجه است. مردم ما قدرت دفاعی را ناموس خودشان می‌دانند و توان موشکی ما قابل مذاکره نیست و مردم ایران هم این اجازه را نخواهند داد. بحث دفاعی با موضوع هسته‌ای فرق می کند و آن یک موضوع خاص بود.»

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری در بخش‌های دیگری از سخنانش به اهمیت حضور شبه‌نظامیان شیعه در سوریه اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که دولت سوریه نیز مانند دولت عراق این گروه‌های شبه‌نظامی سازمان‌یافته را به رسمیت بشناسد. او همچنین خبر داد که بازسازی سوریه با «توجه به شرایط امنیتی» این کشور به سپاه پاسداران واگذار شده است. اواخر شهریور سال جاری ایران و سوریه برای ساخت و بازسازی چند نیروگاه و شبکه برق‌رسانی سوریه تفاهمنامه امضاء کردند. ارزش این قراردادها «چند صد میلیون یورو» اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: هر جا به حضور ما نیاز باشد کمک خواهیم کرد

Share