Share

بهروز توکلی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران پس از تحمل نزدیک به ۱۰ سال حبس بدون استفاده از مرخصی، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

پس از مهوش ثابت و فریبا کمال آبادی، بهروز توکلی یکی دیگر از اعضای هفت نفره مدیران جامعه بهایی ایران موسوم به «یاران ایران» است که پس از تحمل یک دهه حبس روز دوشنبه، ۱۴ آذر از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

بهروز توکلی متولد ۱۳۳۰ در مشهد و ساکن تهران، از مدیران سابق جامعه بهایی ایران در اردیبهشت ماه سال ۸۷ بازداشت شد و در شعبه ۲۸۸ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات «جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۲۰ سال حبس محکوم شد. این شهروند بهایی با تقلیل حکم به ۱۰ سال در زندان رجایی‌شهر کرج زندانی بود.

فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی و وحید تیزفهم، عضو هیاتی به نام “یاران” بودند که اداره امور اقلیت بهایی را برعهده داشتند. سه نفر از این افراد در دو ماه اخیر پس از یک دهه از زندان آزاد شده اند.

بهروز توکلی، تا اوائل دهه ۱۹۸۰ (۱۳۶۰) به عنوان مددکار اجتماعی به کار مشغول بود. اما در این زمان به علت اعتقاد به آئین بهائی از کار دولتی اخراج شد. آقای توکلی پیش از دستگیری اخیر نیز به طور متناوب بازداشت و مورد آزار قرار می‌گرفت. وی سه سال پیش از بازداشت، برای مدت چهار ماه، بدون هیچ جرمی، در سلول انفرادی زندانی بود که در نتیجه دچار مشکلات جدی کلیوی و مفصلی شد.

Share