Share

کاخ سفید در بیانیه‌ای از عربستان خواست تا اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن را فراهم کند. پیش از آن نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستار فراهم‌شدن فوری امکان کمک‌رسانی شده بود. وزیر خارجه آمریکا نیز از عربستان خواست تا کارزار نظامی «حساب‌شده‌تری» را در یمن پی بگیرد. واشنگتن همچنین به ریاض نسبت به خشم ایجادشده در کنگره آمریکا علیه مداخله نظامی این کشور در یمن هشدار داده است.

حوثی‌ها در یمن

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کاخ سفید جمعه هشتم دسامبر در بیانیه‌ای از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی خواست تا امکان ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن را فراهم کنند.

این بیانیه را سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید دو روز پس از بیانیه مشابه دونالد ترامپ در روز چهارشنبه منتشر کرد. ترامپ نیز از دولت سعودی خواسته بود تا «به طور کامل اجازه تحویل غذا، سوخت، آب و دارو به مردم یمن را بدهد.»

انتشار بی‌سابقه دو بیانیه طی سه روز علیه محاصره یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان به نارضایتی واشنگتن از متحد اصلی‌اش در خاورمیانه تعبیر شده است.

ائتلاف عربی به رهبری سعودی پس از پرتاب یک موشک بالستیک از سوی شیعیان حوثی به سمت ریاض، پایتخت عربستان، از ششم نوامبر / ۱۵ آبان بنادر و فرودگاه‌های یمن را مسدود کرد. در حال حاضر ارسال کمک‌های انسانی به این کشور متوقف شده است.

مقامات سازمان ملل هشدار داده‌ بودند که اگر محاصره فلج‌کننده ائتلاف عربی برداشته نشود، یمن ممکن است با بدترین قحطی جهان در دهه‌های اخیر روبه‌رو شود.

ائتلاف عربی پس از آن اعلام کرد که اجازه می‌دهد کمک‌های انسانی از طریق بندرهای حدیده و صلیف در دریای سرخ وارد شود. اما هفته گذشته سازمان ملل این اقدام را کافی ندانست و خواهان رفع کامل محاصره یمن توسط ائتلاف عربستان سعودی شد.

سندرز در بیانیه روز جمعه اعلام کرد که «ما از ائتلاف به رهبری سعودی می‌خواهیم تا اجازه جریان آزاد کمک‌های بشردوستانه و کالاهای تجاری اساسی از جمله سوخت را در کلیه بندرهای یمن صادر کند و پروازهای تجاری از فرودگاه صنعا را مجدداً برقرار سازد.»

این بیانیه همچنین گروه «انصارالله»، گروه شبه‌نظامی شیعیان حوثی یمن را به دلیل سرکوب مخالفان سیاسی در صنعا و نیز قتل علی عبدالله صالح، دیکتاتور پیشین یمن محکوم کرد و خوستار مذاکراتی برای پایان‌بخشیدن به خشونت در یمن و نیز «رهایی از نفوذ بدخواهانه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران» شد.

خشم در کنگره آمریکا

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز که نامش فاش نشده، به خبرگزاری رویترز گفته است که واشنگتن به ریاض نسبت به خشم ایجادشده در کنگره آمریکا علیه مداخله نظامی این کشور در یمن هشدار داده است.

او گفته است که «می‌خواستیم به مقام‌های سعودی خیلی شفاف بگوییم که اگر گام‌هایی برای تسهیل اقدامات بشردوستانه در یمن برندارند، فضای سیاسی اینجا [در کنگره] می‌تواند دست ما را ببندد.»

اشاره او احتمالاً به فروش و تحویل سلاح‌های پیشرفته آمریکایی به ریاض است. در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا فروش برخی تسلیحات پیشرفته نظامی به عربستان به دلیل مواجهه این کشور با اتهام «جنایت جنگی» در یمن متوقف شده بود.

فروش این سلاح‌ها پس از بر سر کار آمدن ترامپ از پی گرفته شد.

تیلرسون: ریاض حساب‌شده عمل کند

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز جمعه‌ از ریاض به آرامی انتقاد کرد و از این کشور خواست تا در مورد سیاست‌های منطقه‌ای خود رفتار معتدلانه‌تری در پیش بگیرد.

کاخ ریاست‌جمهوری ویران‌شده در صنعا، محل استقرار عبدالله صالح پیش از کشته‌شدن

تیلرسون خواستار «پایان کامل» محاصره یمن و فراهم‌شدن امکان کمک‌رسانی شد.

وزیر خارجه آمریکا درباره بحران قطر و بحران لبنان نیز اظهار نظر کرد و و از ریاض خواست تا «اندکی حساب‌شده‌تر» و «کمی با فکرتر» عمل کند.

تیلرسون گفت که آمریکا به طور کامل از اصلاحات داخلی در عربستان دفاع می‌کند؛ اشاره‌ای به سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی.

او طی یک کارزار ضد فساد چند ده شاهزاده و مقام دولتی سعودی را به جرم فساد مالی و اقتصادی بازداشت کرده و همچنین از بازگشت به «اسلام معتدل» خبر داده است. عربستان پروژه‌های اقتصادی عظیمی نیز برای کاهش وابستگی به نفت آغاز کرده است.


در همین زمینه

Share