Share

پنج تن از فعالان حقوق دروایش گنابادی از سوی مأموران امنیتی سپاه پاسداران ایران بازداشت شدند.

فائزه عبدی‌پور، از فعالان حق تحصیل دراویش گنابادی

به گزارش وب‌سایت «مجذوبان نور»، این بازداشت‌ها شنبه ۹ دی و همزمان با سومین روز از اعتراض‌های سراسری خیابانی در ایران صورت گرفت.

این پنج فعال در طبقه همکف بیمارستان دی تهران بازداشت شدند. گفته می‌شود که مأموران امنیتی قرارگاه ثارالله سپاه مسئول این بازداشت‌ها هستند.

از محل نگهداری یا اتهام بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

فائزه عبدی‌پور، از طراحان کارزار «دفاع از حق تحصیل دراویش گنابادی» یکی از بازداشت‌شدگان است. این کارزار که خردادماه امسال شکل گرفت، اعتراضی بود علیه محروم‌کردن دراویش گنابادی از تحصیل. سه هزار دانشجو از دانشگاه‌های مختلف ایران در کارزاری با امضای یک بیانیه‌ نسبت به محروم شدن درویش های گنابادی از تحصیل واکنش نشان دادند و به این موضوع اعتراض کردند.

عبدی‌پور آن زمان گفته بود:

درست فردای روز انتخابات و بعد از مشخص شدن رئیس‌جمهوری با وجود ادعاهای شخص او مبنی بر رفع نگاه امنیتی از دانشگاه‌ها و توجه به تمامی اقشار جامعه، شاهد آن هستیم که باز هم یکی از درویش های گنابادی خلاف قانون اساسی و به صرف اعتقاد به مسلک درویشی از دانشگاه اخراج شد.

کسری نوری، درویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» نیز در میان بازداشت‌شدگان است.

کسری نوری

این دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق بشر دانشگاه تهران، پیش از این نیز چهارسال در زندان به سر برده بود. او آخرین بار اسفندماه ۱۳۹۰ به زندان افتاد و چهارسال و چهارماه دوران محکومیت خود را در زندان اوین گذراند.

کسری نوری در روزهای گذشته در توئیتر فعال بود. آخرین توئیت او پیش از دستگیری «دفاع از آزادی اجتماعات» بود.

محمد شریفی مقدم، ظفر علی‌مقیمی و محمدرضا درویش دیگر بازداشت‌شدگان هستند.

نهم دی ماه تظاهرات سرتاسری در شهرهای بسیاری در ایران برپا شد. بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم دو تن بر اثر اصابت گلوله در دورود لرستان جان‌شان را از دست دادند. آمار دقیقی از شمار مجروحان و بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها در دست نیست.


در همین زمینه

ادامه شبانه اعتراض‌های سرتاسری ایران: افزایش شعارها علیه رهبری

Share