Share

دو تن از نمانیدگان تهران در مجلس شورای اسلامی جان سپردن یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان اوین تهران را تائید کردند.

سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین جان سپرده است.

طیبه سیاووشی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی جان گفت با پیگیری‌هایی که از وزارت اطلاعات داشته، جان سپردن یکی از بازداشت‌شدگان را تائید می‌کند.

سیاووشی صبح دوشنبه ۱۸ دی به خبرگزاری کار ایران، «ایلنا»، گفت: «طبق اطلاعی که به من داده شده، این فرد در زندان خودکشی کرده است.»

به گفته سیاووشی سینا قنبری ۲۲ ساله توسط نیروی انتظامی بازداشت و به دستگاه قضائی تحویل داده شده بود.

کمیته پیگری بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ یکشنبه ۱۷ دی از جان سپردن یک جوان ۲۲ ساله به نام سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین خبر داده بود.

محمود صادقی دیگر نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی هم که پیشتر وعده پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر را داده بود، به خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، گفت: «خبر فوت سینا قنبری صحت دارد».

او به نقل از یک مرجع اطلاعاتی که نامش افشاء نشده، اعلام کرد: «آنطور که گفتند در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است.»

این نماینده مجلس در پیامی در توئیتر به رئیس جمهوری اسلامی و مقاماتامنیتی و قضائی هشدار داده که از وقوع یک «کهریزک دوم» خودداری کنند.

برخلاف این دو نماینده مجلس، سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور ایران اما گفت که از جان سپردن یکی از بازداشت شدگان در زندان اوین «اطلاعی ندارد».

پیش از این تعدادی از نمایندگان تهران در تذکری به وزیر کشور از او خواسته بودند که مانع از شکل‌گیری «کهریزک »دیگری شود.

محمد آقازاده روزنامه‌نگار پیشکسوت در ایران هم که فرزندش در روزهای گذشته بازداشت شده، در حساب کاربری توئیتر خود در واکنش به خبر خودکشی سینا قنبری نسبت به تکرار «حوادث کهریزک» هشدار داده و نوشته است که خانواده‌ها نگران جان عزیزان بازداشت شده خود هستند.

اعتراضات مردمی در ایران پنجشنبه ۷ دی در چند شهر استان خراسان رضوی آغاز شد و به تدریج دامنه آن به بیش از ۷۰ الی ۱۰۰ شهر ایران کشیده شد. بحران مؤسسات اعتباری، مشکلات معیشیتی معلمان و کارگران و همچنین گرانی مواد غذایی و بحران صندوق‌های بازنشستگی در وقوع این اعتراضات بی‌تأثیر نبود. شعارها اما به تدریج رادیکال‌تر شد و معترضان خواهان تغییر حکومت شدند.

در تظاهرات سراسری در ایران دست‌کم ۲۲ نفر کشته و حدود ۲۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.


در همین زمینه: مجموعه مطالب زمانه درباره برآمد جنبش اعتراضی (از دی‌ماه ۱۳۹۶)

Share