Share

از ایران خبر می‎رسد محمد نجفی، وکیل دادگستری، بازداشت شده است. او عصر روز دوشنبه ۲۵ دی ماه در مقابل منزلش بازداشت شده. نجفی همان وکیلی است که وکالت خانواده وحید حیدری، معترض جان‎باخته در بازداشتگاه ۱۲ رضوی اراک را برعهده گرفته و در حالی که مسئولان گفته‌اند این بازداشت‌شده، معتاد و قاچاف‌فروش بوده و خودکشی کرده، او تاکید کرده باور ندارد وحید حیدری خودکشی کرده باشد. خانواده این فرد هم معتاد و قاچاق‌فروش بودن او را تکذیب کرده و گفته‌اند او دستفروش بوده است.

وضعیت بازداشتگاه‌ها در ایران/ کارتون از اسد بیناخواهی

نجفی خود به دلیل فعالیت‌هایش سابقه چندین مورد احضار و بازداشت دارد. او ۱۷ آبان امسال با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه حاضر شده بود.

به دنبال بازداشت گسترده شهروندان در ایران به دنبال اعتراضات سراسری دی ماه و جان‎باختن دست‎کم سه نفر از این بازداشت‎شدگان در بازداشتگاه‌ها (سینا قنبری، وحید حیدری و سارو قهرمانی)، ابراز نگرانی‎های شدید و گسترده‎ای در مورد شرایط و وضعیت بازداشت‌شدگان در ایران مطرح است. این نگرانی‌ها نه تنها از جانب افراد، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر مطرح شده، که برخی مقامات در ایران از جمله نمایندگان مجلس نیز درباره این شرایط و احتمال وقوع «کهریزک دوم» هشدار داده‌اند.

در یکی از تازه‎ترین این ابراز نگرانی‎ها، پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس با تاکید بر اینکه تعداد کشته‌شدگان در زندان‎ها نگرانی نمایندگان را در مورد شرایط زندانیان بیشتر کرده، گفته است سازمان زندان‎ها مسئول جان زندانیان است و باید پاسخگو باشد.

سلحشوری که با سایت «جامعه نو» گفت‎و‌گو کرده، قوه قضاییه را موظف دانسته برای بازدید نمایندگان مجلس از زندان، با نمایندگان مجلس همکاری کند.

در همین راستا نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس روز سه‎شنبه ۲۶ دی ماه، اعلام کرد مقامات قضایی با بازدید اعضای این کمیسیون از زندان اوین موافقت کرده‌اند.

به گفته محمد کاظمی اما با درخواست کمیسیون قضایی مجلس به عنوان کمیسیون مرتبط با مسائل قضایی، «موافقت شده برخی اعضای این کمیسیون به زودی از زندان اوین بازدید کنند»: «قطعاً در این بازدید از محل بازداشت زندانیان جریانات اخیر نیز بازدید خواهیم کرد و با متهمان نیز صحبت می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید: موافقت مقامات قضایی با بازدید گروهی دستچین شده از نمایندگان مجلس از زندان اوین

زمانه برای ارزیابی تاثیر احتمالی بازدید نمایندگان مجلس از زندان اوین بر وضعیت بازداشت‎شدگان و زندانیان حاضر در این محل، از رها بحرینی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل پرسیده که آیا این بازدید -اگر اتفاق بیفتد- تاثیری بر وضعیت بازداشت‌شدگان و زندانیان خواهد داشت یا اینکه تنها عملی نمایشی خواهد بود؟

رها بحرینی

رها بحرینی در پاسخ به این سوال به زمانه می‏‌گوید: «بازدید نمایندگان مجلس از بازداشتگاه اوین یک قدم مثبت است اما نگرانی از وضعیت بد بازداشتگاه‌ها در ایران به حدی جدی است که عفو بین‎الملل ماه‌هاست -و به‌خصوص در جریان همین اعتراضات اخیر هم- بر این خواسته تاکید کرده که مقامات ایران باید امکان یک بازدید مستقل از سوی بازرسان بین‌المللی را فراهم کنند.»

به گفته بحرینی این بازرسی به‎خصوص و در وهله اول باید از سوی گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انجام شود.

او در ادامه می‎گوید: «عفو بین‎الملل از پیگیری‌های نمایندگان مجلس در رابطه با گزارش‌های مربوط به مرگ افراد در بازداشتگاه‎ها استقبال می‎کند و این پیگیری‌ها می‎توانند مثبت باشند اگر زمینه‌ساز انجام تحقیقات مستقل و شفاف درباره بازداشت‌های گسترده و فله‎ای معترضان، بدرفتاری با آنها و دلایل مرگ چندین نفر در بازداشتگاه‎ها بشود.»

این پژوهشگر سازمان عفو بین‎الملل همچنین به اطلاع‎رسانی نامناسب از سوی قوه قضاییه درباره شرایط و وضعیت بازداشت‌شدگان اشاره می‎کند و می‎گوید: «در عین حال در روزهای گذشته نگرانی‎های بسیاری در رابطه با عدم اطلاع‎رسانی درست و مناسب به خانواده‎ها درباره وضعیت و محل نگهداری عزیزان‌شان که بازداشت شده‌اند، به وجود آمده است. عفو بین‎الملل امیدوار است که با پیگیری نمایندگان مجلس، فشار فوری و کافی به قوه قضاییه وارد شود تا دست از این عدم اطلاع‎رسانی بردارد و فورا تمام بازداشت‎شدگانی را که تنها به دلیل شرکت مسالمت‎آمیز در تظاهرات دستگیر شده‌اند، آزاد کند و در مورد بقیه افرادی که متهم به ارتکاب جرایمی هستند هم یک روند دادرسی عادلانه برقرار شود و امکان تماس با وکیلان و خانواده‌هاشان فورا فراهم شود.»


  • در همین زمینه

رایزنی‌های اصلاح‌‌طلبان با وزارت اطلاعات و قوه قضائیه برای بازدید از زندان اوین

Share