Share

دور نهم مذاکرات صلح سوریه تحت نظارت سازمان ملل در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژانویه (۵ و ۶ بهمن) در وین برگزار خواهد شد.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه خواهان تلاش بیشتر هیئت‌های نمایندگی در مذاکرات وین شد.

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه خواهان تلاش بیشتر هیئت‌های نمایندگی در مذاکرات وین شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که « به دلایل تدارکاتی، این نشست ویژه در محل سازمان ملل در وین، اتریش برگزار خواهد شد.»

دی میستورا همچنین افزوده است که «انتظار می‌رود هیئت‌های نمایندگی حاضر در وین تلاش بیشتری به‌خرج دهند… به‌ویژه  در مورد موضوع قانون اساسی».

مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل به‌طور معمول در ژنو برگزار می‌شود. هشتمین دور این مذاکرات که در ابتدای ماه دسامبر ۲۰۱۶ برگزار شد همچون دوره‌های قبلی بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت.

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی نصر حریری، رئیس هیئت مذاکره‌کننده مخالفان رژیم سوریه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و رهبران اتحادیه اروپا خواست تا فشار خود را بر بشار اسد و متحدانش ایران و روسیه افزایش دهند تا به مذاکرات برای پایان دادن به جنگ بازگردد. او گفت اگر صلح برقرار نشود کشتار غیرنظامیان سوری ادامه خواهد یافت.

پس از برگزاری دور نهم مذاکرات صلح که هیئت نمایندگی اپوزیسیون آمادگی خود را برای حضور در آن اعلام کرده، ۲۹ و ۳۰ ژانویه (۹ و ۱۰ بهمن) نیز در سوچیِ روسیه کنگره «گفت‌وگوی ملی سوریه» برگزار خواهد شد. هدف از این کنگره نیز یافتن راه حلی برای پایان بخشیدن به جنگی است که هفت سال است ادامه دارد.

بحران سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم این کشور و سرکوب رژیم بشار اسد آغاز شد و سپس با دخالت‌های کشورهای مختلف و گروه‌های تندرو اسلام‌گرا در آن به جنگ کشیده شد و وضعیت این کشور را پیچیده کرد.

در این جنگ تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دور هشتم مذاکرات صلح سوریه در ژنو شکست خورد

Share