Share

نصر حریری، رئیس هیئت مذاکره‌کننده مخالفان رژیم سوریه می‌گوید دونالد ترامپ و رهبران اتحادیه اروپا باید فشار خود را بر بشار اسد و متحدانش ایران و روسیه افزایش دهند تا به مذاکرات برای پایان دادن به جنگ بازگردد.

نصر حریری، رئیس هیئت مذاکره‌کننده مخالفان رژیم سوریه

نصر حریری، رئیس هیئت مذاکره‌کننده مخالفان رژیم سوریه

به‌گزارش رویترز، نصر حریری روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی اعلام کرد که اگر کشورهای غربی، بشار اسد و متحدانش را وادار نکنند که در پی صلح باشند، کشتار غیرنظامیان سوری ادامه خواهد یافت.

حریری به رویترز گفت: «از همه کشورهایی که وعده حمایت از مردم سوریه و آرمان‌های آن‌ها برای دموکراسی و صلح را داده‌اند می‌پرسم: چرا به وعده‌های خود عمل نمی‌کنید؟»

رئیس هیئت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا خواست تا در مقابل بشار اسد سرسخت‌تر باشند.

جنگ سوریه وارد هشتمین سال خود می‌شود و تاکنون صدها هزار نفر را به کشتن داده و ۱۱ میلیون نفر را آواره کرده است. با این حال همه ابتکارات دیپلماتیک برای پایان دادن به آن بی‌نتیجه مانده است.

در دو سال اخیر نقشه جنگ سوریه به شدت به نفع اسد و متحدان روسی و ایرانی آن تغییر کرده است. آن‌ها موفق شده‌اند در این مدت مراکز اصلی غرب سوریه را از دست شورشیانی که قصد سرنگونی رژیم اسد را داشتند خارج کنند و گروه «دولت اسلامی» (داعش) را به سمت شرق عقب برانند.

در مواجهه با فروپاشی قلمرو شورشیان، بیشتر کشورهای غربی به آرامی موضع خود مبنی بر این‌که بشار اسد باید در چارچوب توافق‌ صلح قدرت را ترک کند، ملایم می‌کنند. اما مخالفان که ماه گذشته در آخرین دور مذاکرات صلح ژنو شرکت کرده بودند از خواسته کناره‌گیری اسد دست نکشیدند و نمایندگان دولت سوریه مجبور شدند که مذاکرات را غیرضروری بنامند.

با این وجود، حریری معتقد است که قدرت‌های غربی همچنان از نفوذ کافی برای فشار بر دولت سوریه به‌منظور از سرگیری مذاکرات برخوردارند: «زمان آن رسیده است که ترامپ، مرکل و می بر فشارهای خود بیفزایند و جامعه جهانی را برای دستیابی به یک وضعیت عادلانه سیاسی در سوریه گرد آورند.»

نصر حریری نماینده گروه‌های مخالف رژیم سوریه است که از سوی عربستان سعودی پشتیبانی می‌شوند. او اعلام کرد که ادامه مذاکرات ژنو درباره سرنوشت سوریه، در پایان ماه ژانویه، احتمالاً از ۲۴ تا ۲۶ ژانویه در وین برگزار خواهد شد. یک سخنگوی حریری گفته است که اپوزیسیون در این مذاکرات شرکت خواهد کرد.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه درباره طرح آمریکا برای تشکیل نیروی مرزی جدید در شمال سوریه با ۳۰ هزار نفر از افراد «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF) گفت این اقدام به تقسیم سوریه می‌انجامد. «نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از عرب‌ها و کردها هستند که نیروی اصلی آن‌ها را کردها تشکیل می‌دهند. دولت سوریه، ترکیه، ایران و روسیه نیز با تشکیل این نیروی مرزی مخالفت کرده‌‌اند.

نصر حریری در این‌باره گفت: «مزایای ایجاد چنین ارتشی چیست؟ این اقدام راه را برای نبردهای آینده در منطقه و بر تقسیم سوریه باز خواهد کرد.»

حریری همچنین بعید دانست که این گروه از نیروهای اپوزیسیون در مذاکرات آتی سوچی که توسط روسیه برنامه‌ریزی‌شده است، شرکت کنند. او گفت اپوزیسیون سوریه تاکنون دعوت‌نامه‌ای برای شرکت در این نشست دریافت نکرده و تصمیم نهایی نیز برای شرکت در آن گرفته نشده است.

حریری گفت: «تمایل عمومی برای رفتن به سوچی وجود ندارد و نظر شخصی من این است که در شکل فعلی، حضور در سوچی غیرقابل قبول است.»

پیش از این ۴۰ گروه مخالف حکومت اسد با انتشار بیانیه‌ای نشست سوچی با عنوان کنگره «گفت‌وگوی ملی سوریه» را که قرار است در ژانویه ۲۰۱۸ برگزار شود، تحریم کرده‌ بودند. آن‌ها دلیل این تحریم را همدستی مسکو با دمشق دانستند.

روز سه‌شنبه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود درباره مسائل مختلف بین‌المللی از جمله روند صلح در سوریه در چارچوب «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» تلفنی صحبت کرده است.

«کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» به ابتکار روسیه و در موازات مذاکرات صلح ژنو و با حمایت و تأیید ایران و ترکیه طراحی شده است. روسیه از بیش از ۷۰ گروه از مخالفان اسد از جمله کردهای شمال سوریه برای شرکت در این گفت‌وگوها دعوت کرده بود. در هشتمین دور مذاکرات آستانه نیز توافق شد که «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه» از ۲۹ تا ۳۰ ژانویه در شهر سوچی در روسیه برگزار شود.

آخرین دور مذاکرات ژنو که زیر نظر سازمان ملل برگزار می‌شود، به دلیل کارشکنی هیأت اسد شکست خورد.

بیشتر بخوانید:

دی میستورا: شکست مذاکرات ژنو به فروپاشی سوریه می‌انجامد

 

Share