Share

از سالن امنیتی شماره ۱۰ زندان رجایی‌شهر کرج خبر می‎رسد دست‌کم ۳۰ زندانی سیاسی-امنیتی محبوس در این بند در ۲۲ روز گذشته در اعتراض به محدودیت‎ها و محرومیت‎های غیرقانونی از حقوق یک زندانی، از تحویل گرفتن جیره غذای زندان خودداری کرده‎اند.

زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) کرج

زندانیان معترض در زندان رجایی‌شهر خواستار تحویل گرفتن وسایل «به یغما رفته» خود از سوی مسئولان زندان هستند. وسایلی که گفته می‌شود برای ساکنین ۳۵ اتاق زندان، معادل ۳۸۵ میلیون تومان ارزش داشته‎اند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده است با وجود وعده‌های نماینده دادستان برای بهبود وضعیت به دنبال آغاز اعتراض زندانیان، کماکان تغییری در شرایط این بند دیده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، غلامرضا ضیایی، رییس زندان و رضا ولی محمدی، مدیر داخلی و مسئول بند چهار این زندان، بارها در مقابل اعتراض زندانیان گفته‌اند برای انجام هر کاری به دستور کتبی مصطفی محبی، رییس سازمان زندان‌های استان تهران نیاز دارند.

این افراد تمامی محدودیت‎های موجود در مورد زندانیان بند/سالن ۱۰ زندان رجایی‎شهر را متوجه رییس سازمان زندان‎های استان تهران و دادستان تهران کرده‎اند و گفته‎اند انجام هیچ کاری در مورد پیگیری مشکلات زندانیان این سالن جز با اجازه این افراد در توان‌شان نیست.

زندانیان امنیتی-سیاسی زندان رجایی شهر کرج، مرداد ماه سال جاری به شکل اجباری و با اعمال خشونت به سالن امنیتی ۱۰ منتقل شدند. این سالن محل نگهداری زندانیان اهل سنت بود که سال گذشته دسته‌جمعی اعدام شدند و پیش از شروع بازسازی آن، مخروبه شده بود.

شماری از زندانیانی که به این بند منتقل شده‎اند، در جریان انتقال‎شان به این محل دست به اعتراض و اعتصاب غذای طولانی زدند: ۴۰ روز اعتصاب غذا – وضعیت نگران‌کننده زندانیان سیاسی-عقیدتی زندان رجایی شهر

این بند، خلاف آیین‌نامه زندان به دوربین مدار بسته مجهز است و حتی سرویس‌های بهداشتی آن هم دوربین مداربسته دارند. همچنین شرایط این بند خفقان‌آور توصیف شده است: اتاق‌هایی که پنجره‌هایش با ورق فلزی پوشانده شده، تخت کافی در آن‌ها وجود ندارد، تهویه و کولر ندارند و زندانیان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و غذای مناسب نیز محروم هستند.

زندانیانی که در این بند نگهداری می‎شوند، به دلیل این مشکلات که سلامت و بهداشت آنان را به خظر انداخته است از روز ششم دی ماه با پس فرستادن دیگ غذا اعتراض خود به وضعیت این بند را اعلام می‎کنند؛ اعتراضی که کماکان ادامه دارد.

از سوی دیگر اما وسایلی که این زندانیان با هزینه خود تهیه کرده بودند، به زور و اجبار توسط مقامات زندان ضبط و به زندانیان دیگر فروخته شده است.

بر اساس گزارش هرانا، این وسایل علاوه بر دستگاه‌هایی چون یخچال و تلویزیون، شامل لباس و پتو و همین‎طور مواد غذایی و لوازم‎التحریر می‌شوند.

با وجود نامه‎نگاری‌های پیوسته زندانیان، همچنان این مشکل آنان نیز پابرجاست اما زندانیان خواهان جبران خسارت و پس گرفتن وسایل و اقلام شخصی خود هستند.

در حال حاضر دست‌کم ۳۰ زندانی سیاسی و امنیتی در سالن ۱۰ زندان رجایی‎شهر نگهداری می‌شوند که نام و هویت‎شان از این قرار است: سعید ماسوری، جعفر اقدامی، زانیار مرادی، لقمان مرادی، هوشنگ رضایی، اصغر پاشایی، جابر عابدینی، ایرج حاتمی، ابراهیم فیروزی، سعید شیرزاد، نوید خانجانی، شهرام پور منصور، فرهنگ پورمنصور، امیر قاضیانی، افشین بایمانی، لطیف حسنی، مجید اسدی، پیام شکیبا، محمد بنازاده امیر خیزی، حمزه سواری، محمدعلی منصوری، ابولقاسم فولادوند، حسن صادقی، وحید صیادی نصیری، رضا اکبری منفرد، فواد رضازاده، حمزه درویش، شاهین ذوقی تبار، گل‌محمد جنبشی و آرش صادقی.

دولت آمریکا به تازگی غلامرضا ضیایی، رییس زندان رجایی شهر کرج را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر به لیست تحریم‌شدگان خود اضافه کرده است.


  • در همین زمینه

زندان رجایی شهر: وضعیت زندانیان همچنان نامناسب است

Share