Share

در پی افشای بخش‌هایی از جلسه خبرگان رهبری برای انتخاب جانشین آیت‌الله خمینی در خرداد سال ۱۳۶۸، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران گفته فیلم این جلسه «مخفی» بوده و مشخص نیست چگونه پخش شده است.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

به گفته این عضو مجلس خبرگان، فیلمی که در حال حاضر پخش شده کامل نیست و تنها بخش اول نشست مجلس خبرگان در در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ منتشر شده.

او که در میان شماری از طلاب اصفهان سخن می‌گفت درباره بخش دوم توضیح داد: «قسمت دوم آن پخش نشده که آقا در آن زمان تواضع کرده و گفته اند مرا انتخاب نکنید».

او گفته سخنان خامنه‌ای در این نشست را باید به این حساب گذاشت که دنبال جاه و مقام نبوده است. خامنه‌ای در این نشست به صراحت می‌گوید نه صلاحیت فقهی و قانونی برای قرار گرفتن در این پست را ندارد.

۱۷ دی سال جاری، منبعی ناشناس ویدیویی ۱۹ دقیقه‌ای از نشست مجلس خبرگان در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ را به شاهد علوی روزنامه‌نگار سپرد و او این فیلم را در حساب‌های کاربری‌اش در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

در این ویدیو اعضای خبرگان درباره «رهبری فردی یا شورایی» و انتخاب «موقت» آیت الله علی خامنه‌ای به رهبری ایران تصمیم می‌گیرند. علاوه بر این، نمایندگان مجلس خبرگان تصمیم می‌گیرند بحث «رهبری موقت» آیت‌الله خامنه‌ای از افکار عمومی مخفی شود. در این ویدیویی که ۱۷ دیماه منتشر شد، علی خامنه‌ای درباره صلاحیت خود برای قرار گرفتن در جایگاه رهبر ایران می‌گوید: «واقعا باید خون گریست به جامعه اسلامی که حتی احتمال کسی مثل بنده در آن مطرح بشود».

چندی روز پس از انتشار ویدیو نخست، ۲۵ دی، بخشی دیگری از این نشست که مربوط به افتتاحیه آن است افشا شد. در ابتدای این نشست اعضای خبرگان ابتدا پذیرش استعفای آیت الله منتظری، قائم مقام رهبری را به رأی می‌گذارند. علی مشکینی در این نشست توضیح می‌دهد که پذیرش استعفای آیت‌ منتظری از قائم مقامی در حوزه صلاحیت قانونی آیت الله خمینی رهبر وقت ایران نبوده است.

سرانجام، دو روز پس از انتشار ویدیو دوم، ۲۷ دیماه، بخش دیگری از نشست مجلس خبرگان در  ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ افشا شد که در آن علی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد علی موحدی کرمانی یادآوری می‌‌کنند که تا برگزاری رفراندم خبر موقتی بودن رهبری خامنه‌ای نباید به رسانه‌ها درز کند.

Share