Share

جلسه فوق‌العاده شورای امنیت درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که به درخواست فرانسه برگزار شده بود، بدون صدور بیانیه یا آنکه اقدام ترکیه در حمله به کردهای شمال سوریه را محکوم کند به پایان رسید. سفیر آمریکا در سازمان ملل در این نشست شرکت نکرده بود. لندن و واشنگتن منافع ترکیه در شمال سوریه را به رسمیت شناخته‌اند. کاخ سفید طرفین را به خویشتنداری دعوت کرده است.

تفاهم شورای امنیت با نگرانی‌های ترکیه در شمال سوریه

اجلاس فوق‌العاده سازمان ملل شامگاه گذشته پشت درهای بسته برگزار شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرانسوا دولاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت این اجلاس را می‌بایست به عنوان بخشی از مذاکرات جاری با ترکیه در نظر گرفت. به گفته دولاتر فرانسه بر آن است که الویت اول در سوریه حفظ اتحاد نیروهای ائتلاف علیه گروه‌های تروریستی و به ویژه داعش است. ترکیه اما یگان‌های مدافع خلق را که تعداد آن‌ها بین ۸ الی ۱۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود، متحد پ ک ک به شمار می‌آورد. ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه گفته است: «نمی توانیم تحمل کنیم که پ ک ک یک ساختار دولتی در طول مرز ما در سوریه ایجاد کند.»

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید شامگاه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هرچند نگرانی‌های امنیتی ترکیه به عنوان عضو ناتو را درک می‌کند، اما اولویت در نظر او نیز مبارزه با داعش است.

لندن و واشنگتن منافع آنکارا در تأمین امنیت مرزهایش را به رسمیت شناخته‌اند. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن مایل است برای برطرف کردن نگرانی‌های «مشروع» امنیتی ترکیه در شمال سوریه با این کشور همکاری کند. آنکارا هم پاسخ می‌دهد که لزوم این همکاری در وهله اول این است که آمریکا از حمایت از کردهای شمال سوریه و ارسال سلاح برای آن‌ها دست بردارد. در ماه‌های گذشته ارسال سلاح برای کردهای سوریه، روابط آمریکا و ترکیه را پرتنش کرده بود. ترکیه عضو ناتوست.

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده که هدف ارتش ترکیه از عملیات نظامی «شاخه زیتون» ایجاد یک «منطقه امن» به طول ۳۰ کیلومتر در منطقه کردنشین شمال سوریه است. ایالات متحده آمریکا با ترکیه و سایر کشورهای ذی‌نفع در حال گفت‌وگو درباره ایجاد منطقه امن مورد نظر ترکیه است.

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همه طرفین درگیری می‌بایست برای پایان جنگ داخلی سوریه و حفظ جان غیر نظامیان تلاش کنند.

ساکنان عفرین فقط ۱۸ کیلومتر با خط مقدم فاصله دارند. رسانه‌های کردی گزارش داده‌اند که ساکنان این شهر خود را برای یک درگیری درازمدت آماده کرده‌اند. آنها مواد غذایی و دارو را برای روز مبادا انبار می‌کنند. اینترنت به طور نامنظم کار می‌کند اما هنوز قطع نشده.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه یکشنبه ۲۱ ژانویه/ ۲ بهمن در سخنانی اظهار امیدواری کرده بود که عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه به زودی به پایان برسد. در همان حال اردوغان به طرفداران کردها هشدار داده بود که از برگزاری تجمعات در حمایت از کردهای شمال سوریه خودداری کنند. نیروهای امنیتی ترکیه روز گذشته ۲۴ نفر را به اتهام تبلیغ علیه عملیات این کشور در سوریه بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه ۲۴ نفر را به اتهام مخالفت با حمله نظامی به سوریه بازداشت کرد

Share