Share

جرایم سیاسی و امنیتی در ایران امروز چه مصادیقی دارند؟ چگونه می‌توان حدود آنها را رعایت کرد یا مرزهای آنها را جابجا ساخت؟ در نظر حکومت، متهمان صاحب چه حقوق غیرقابل نقضی هستند و در صورت نقض این حقوق، چطور باید به دفاع از خویش برآیند؟

اینها سؤالاتی هستند که روزبه گیلاسیان در کتاب جدیدش تحت عنوان «از تعقیب تا زندان: آشنایی با حقوق متهمان و محکومان سیاسی-امنیتی بر اساس آخرین اصلاحات قانون» درصدد پاسخ به آنهاست؛ یک راهنمای عملی که خود حاصل تجربه عملی سروکله زدن با چرخ‌دنده‌های ماشین قانون و آموختن به واسطه نیاز در راهروهای دادگاه بوده است.

کتاب در پاییز ۱۳۹۶ نوشته شده، امروز اما در شرایطی منتشر می‌‌شود که خود نویسنده به جرم تشکیل یک پاتوق فرهنگی در گرگان در زندان به سر می‌برد.

از تعقیب تا زندان: آشنایی با حقوق متهمان و محکومان سیاسی-امنیتی بر اساس آخرین اصلاحات قانون − کتابی از روزبه گیلاسیان

از تعقیب تا زندان: آشنایی با حقوق متهمان و محکومان سیاسی-امنیتی بر اساس آخرین اصلاحات قانون − کتابی از روزبه گیلاسیان . دانلود کنید: فایل PDF

روزبه گیلاسیان، دانش‌آموخته فلسفه و نویسنده کتاب‌های «فلسفه در خیابان»، «فیلسوف کوچولو: کتابی که باید بچه‌ها برای بزرگ‌ترها بخوانند»، «انسان ماه بهمن»، «جزوه انقلاب»، «اکنون دانشگاه» و… است.

نویسنده همچنان که در مقدمه «از تعقیب تا زندان…» آورده، امیدوار است این کتاب گشایشی باشد برای ورود وکلا، قضات، اساتید حقوق و سایر کارشناسان به بحث در خصوص اصلاح و رفع ابهام از بعضی مواد قانون، تا بسیاری از گل‌آلودی این آب ماهی نگیرند، به خصوص که در سال ۹۷، اجرای آزمایشی پنج ساله قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ و نیز اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی کیفری به پایان رسیده و احتمالاً لایحه اصلاح این قانون مهم و سرنوشت‌ساز هم‌اکنون در دست تهیه است، در صحن مجلس مطرح شده و به تصویب خواهد رسید. فعالین سیاسی و مدنی نیز باید از تجربیات ۵ ساله خود در خصوص این قانون جدید سخن بگویند، محاسن این قانون نسبت به قانون سابق را تقویت کرده و معایب و ابهامات آن را که سبب تضییع حقوقشان شده، برطرف سازند.

سامان کتاب به ترتیبی چیده شده است که هر فعال مدنی در جریان فعالیتش ممکن است با آن مواجه شود: از تعقیب، احضار، بازداشت، تفهیم اتهام، رسیدگی در دادگاه، صدور رأی، اعتراض به آرا، تجدید نظر، اجرای احکام کیفری و در نهایت زندان.

در ابتدا به جرایم و مجازات‌های آن اشاره شده تا فرد به درک ملموسی از میدان بایدها و نبایدهای فضای سیاست ایران امروز برسد. جرایم در چهار عنوان جرایم امنیتی، جرایم عمومی با امکان محتوای سیاسی، جرایم سیاسی و جرایم با مجازات حدی تقسیم‌بندی شده‌اند.

موضوع فصل دوم تعقیب و بازداشت و تحقیق از فرد در دادسرا و انواع قرارهای تأمین است. در فصل سوم در خصوص حقوق متهم در قوانین موجود بحث می‌شود و در فصل چهارم به روش‌ها و ماده‌های قانونی اشاره می‌شود که با آنها می‌توان به دفاع از خود پرداخت. فصل پنجم در مورد رسیدگی به اتهام و صلاحیت و نحوه برگزاری جلسات دادگاه‌هاست. در فصل ششم اعتراض به آرای صادره و انواع روش‌ها و امکان‌های اعتراض مورد بررسی قرار گرفته است. فصل هفتم به اجرای احکام کیفری و نیز نکات مهم این قضیه اختصاص دارد. در نهایت، موضوع فصل آخر، مجازات حبس، انواع زندان و نیز مقررات حاکم بر زندانیان و حقوق آنها است.

دانلود کتاب “از تعقیب تا زندان” − فایل PDF


در همین زمینه:

روزبه گیلاسیان، نویسنده معترض برای تحمل یک سال حبس به زندان رفت

Share