Share

یک روز بعد از آنکه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اسلامی با اشاره به افزایش «نفرت و خشونت» در جامعه اعلام کرده بود که دوران حصر سپری شده، وب‌سایت کلمه گزارش داد که محدودیت دیدارهای میر حسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد برای بستگان درجه آنها لغو شده و دختران این دو رهبر اعتراضات ۸۸ از این پس می‌توانند بدون «زمان‌بندی هفتگی» با آنها دیدار کنند.

میر حسین موسوی و زهرا رهنورد، دو تن از رهبران اعتراضات ۸۸

میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از اواخر بهمن ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. به مهدی کروبی، یکی دیگر از محصوران هم اجازه داده‌اند که علاوه بر دیدار با اعضای خانواده با چند چهره سیاسی نیز ملاقات کند.

به گزارش کلمه تا دو ماه قبل مأموران امنیتی به دختران میر حسین موسوی و زهرا رهنورد اجازه داده بودند که فقط یک بار در هفته با آن‌ها دیدار کنند. این دیدارها اما از دو ماه پیش به این سو به دو بار در هفته افزایش یافته بود. علاوه بر دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، خواهران میر حسین موسوی نیز موفق شده‌اند به دیدار او بروند.  حضور زهرا رهنورد بر بالین مادر بیمارش سبب شد که او نیز بتواند با برادر و برخی اعضای نزدیک خانواده‌اش دیدار کند.

دختران میر حسین موسوی از این گشایش نسبی استقبال کرده‌اند اما اعلام کرده‌اند که «همچنان از تماس تلفنی و ارتباط مداوم با والدین محروم‌اند، و میرحسین و رهنورد نیز کماکان در خانه اختر محصورند و امکان ارتباط و تردد آزاد و نیز دیدار آزادانه با دیگران را ندارند.»

اسحاق جهانگیری شامگاه شنبه ۷ بهمن با اظهار نگرانی از افزایش نفرت و خشونت در جامعه ایران گفته بود:

«نمی‌توان هیچکس و  هیچ جریانی را که با نظام بوده‌اند حصر کرد. دوران حصر سپری شده و باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم، گفت‌وگو بین جریان‌های سیاسی و گفت‌وگوی ملی بین اقوام.»

خبرگزاری‌های داخلی اما کلمه «حصر» در سخنان جهانگیری را به «حذف» تغییر داده بودند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از بهمن ۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند. قوه قضائیه درخواست آنان برای برگزاری دادگاه علنی را نپذیرفته‌ و استدلال آورده که اگر آنان محاکمه شوند احکام سنگینی از جمله حکم اعدام در انتظارشان است.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد هیأت دولت به رهبری: پایان حصرِ محصوران

Share