Share

در حالی که ایران در وضعیت دشوار اقتصادی قرار دارد، توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی در مورد افزایش جمعیت و زاد و ولد، همچنان در دستور کار مسئولان کشور است. استاندار البرز گفته است که باید دغدغه‌های «رهبر» در رشد جمعیت ملاک برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرد.

سیاست‌های جمعیتی در ایران در پی سخنرانی معروف علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ تغییر کلی یافت. ـ عکس از آرشیو

سیاست‌های جمعیتی در ایران در پی سخنرانی معروف علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ تغییر کلی یافت. ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، محمدعلی نجفی، استاندار البرز، چهارشنبه ۱۱ بهمن گفت: «باید دغدغه‌ها و تذکرهای رهبری در بحث افزایش جمعیت و زاد و ولد بنای پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باشد.»

او تقویت انگیزه ازدواج و افزایش جمعیت را در گرو بهبود شرایط اقتصادی دانست و افزود در چنین تصمیم‌گیری‌های کلانی ایجاد شغل پایدار اهمیت بالایی دارد.

با این حال استاندار البرز توضیح نداد که در حالی‌که کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی تعطیل می‌شوند، بر شمار کارگران بیکار افزوده می‌شود و هنوز به‌رغم توافق هسته‌ای تغییرات ملموسی در اقتصاد ایران دیده نمی‌شود، چگونه می‌توان شرایط اقتصادی را تغییر داد و ایجاد شغل کرد.

محمدعلی نجفی در این زمینه به «۹ تا ۱۱ میلیون جمعیت حاشیه‌نشین در کشور» توجه داد و با بیان این‌که «عمده آسیب‌های کنونی در مناطق حاشیه‌نشین وجود دارد»، گفت: «آمارهای حاشیه‌نشینی مبنای برنامه‌ریزی‌ها است و می‌توان با احصا (محاسبه) نیازها و رفع آن منشاءساز تغییرات زیربنایی شد.»

سیاست‌های جمعیتی در ایران در پی سخنرانی معروف علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ تغییر کلی یافت. او موضع‌گیری سال‎های قبل خود در مورد کنترل جمعیت در ایران را اشتباه خوانده و از خداوند خواسته بود او را به خاطر این سیاست ببخشد.

پس از آن، «طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت» در مجلس نهم تصویب و اعلام شد که با کسانی که از موارد ذکر شده در این طرح تخلف کنند، مطابق با قانون مجازات اسلامی رفتار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

افزایش جمعیت و رویای بازگشت به دهه ۶۰

Share