Share

شنبه‌شب، ۲۱ بهمن به چند وب‌سایت خبری ایرانی حمله شد و خبری جعلی مبنی بر مرگ علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران ساعت ۲۲ به وقت تهران در آنها انتشار یافت. نیروی انتظامی و مرکز ماهر، وابسته به سازمان فناوری اطلاعات می‌گویند که مبداء این حملات سایبری بریتانیا و آمریکا بود.

صفحه هک‌شده روزنامه قانون با خبر جعلی مرگ خامنه‌ای

بنا به گزارش منتشرشده از سوی مرکز ماهر، حمله سایبری شنبه‌شب به سایت‌های سه روزنامه «قانون»، «آرمان» و «ستاره صبح» انجام شد. این مرکز هشدار داده که ۳۰ سایت خبری کشور از جمله وب‌سایت‌های این سه روزنامه توسط یک شرکت طراحی شده‌اند و همگی در معرض خطر قرار دارند.

بنا به این گزارش، تمهیدات امنیتی اولیه را رعایت نشده است. وب‌سایت‌های هک‌شده کماکان از نام کاربری اشتراکی و پیش‌فرض استفاده می‌کرده‌اند که در مورد تمام این وب‌سایت‌ها یکی است و از سوی شرکت ارائه‌دهنده خدمات تعیین شده.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی (ناجا) دوشنبه ۲۳ بهمن در نشست خبری به این موضوع پرداخت و گفت که تا کنون شکایتی مبنی بر حمله سایبری به پلیس فضای مجازی (فتا) ارجاع داده نشده است:

در حال حاضر موضوع در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است ولی اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد IP هکرهایی که به برخی‌از روزنامه‌ها حمله‌ور شده‌اند در آمریکا و انگلیس است.

او در عین حال ادعا کرد که این حملات «سطحی» بوده و تنها صفحه نخست وب‌سایت‌ها را هدف قرار داده است.

او حتی پیشنهاد داد که برای هکرهایی که قادر به نفوذ به وب‌سایت‌ها می‌شوند، جایزه‌ای تعلق بگیرد تا نقاط ضعف ایمنی وب‌سایت‌ها مشخص شود.

Share