Share

رئیس جمهور فرانسه برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران یک بار دیگر خواهان نظارت بین‌المللی بر برنامه موشکی ایران شد. برای این منظور مکرون پیشنهاد داد مذاکراتی انجام شود با جمهوری اسلامی و کشورهای منطقه و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون اعلام کرد که فرانسه مایل است توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند، به این دلیل که بدیل بهتری برای آن وجود ندارد. با این‌حال به گفته رئیس جمهور فرانسه، به کارگیری موشک‌های ایران در جنگ یمن و سوریه، امنیت متحدان فرانسه را به خطر انداخته است. به همین جهت مکرون پیشنهاد نه چندان تازه‌ی را مطرح کرد:

«مایلم دور تازه‌‌ای از مذاکرات با طرف‌های منطقه و اعضای ثابت شورای امنیت سازمان ملل آغاز شود، مانند آنچه که در مذاکرات هسته‌ای انجام دادیم، منتها این بار این مذاکرات را در سطح کشورهای منطقه گسترش دهیم با این هدف که ناامنی [در خاورمیانه] را کاهش داده و از میان برداریم.»

مکرون همچنین خواهان نظارت بین‌المللی بر موشک‌های بالستیک ایران شد:

«موشک‌های بالستیک ایران هم باید تحت نظارت بین‌المللی درآیند. این امر برای تأمین امنیت منطقه حیاتی است و به همین جهت ما به مکانیسمی از تحریم و نظارت نیاز داریم.»

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به نفوذ ایران در کشورهای عراق، لبنان و یمن، خواهان گفت‌وگو با جمهوری اسلامی ایران شد:

«گاهی سیاست خارجی ایران بی‌ثبات‌کننده است. و به همین دلیل هم باید با حکومت ایران مذاکره کنیم.»

مکرون هر گونه راه‌حل نظامی برای حل مشکل ایران را رد کرد:

«به نظر من هرگونه راه‌حل نظامی برای وضعیت فعلی اشتباه است. ما زمان زیادی را صرف فعالیت‌های [موشکی] بالیستیک و منطقه‌ای کرده‌ایم».

 امانوئل مکرون نخستین بار ۱۹ آبان/۹ نوامبر ۲۰۱۷ در سفر غیرمنتظره‌اش به ریاض پیشنهاد داده بود که مذاکراتی مانند برجام درباره برنامه موشکی ایران انجام شود و اگر لازم باشد با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران این مذاکرات ادامه یابد و به نتیجه‌ای برسد که حاصل آن ایجاد تعادل در منطقه خاورمیانه است.

ژانو ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه هم پیش از این خواهان اجرای جدی قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران شده است. سازمان ملل با این قطعنامه از ایران خواسته است از ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند خودداری کند.

وزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران ۱۴ اسفند به تهران سفر می‌کند. امانوئل مکرون هم برای سفر به ایران سه شرط تعیین کرده: گفت‌وگو با خامنه‌ای، گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران و گفت‌وگو درباره نفوذ ایران در خاورمیانه. مقامات جمهوری اسلامی ایران یک‌صدا گفت‌وگو درباره برنامه موشکی را رد کرده‌اند.

یک ماه پیش از به سر آمدن مهلت تعلیق تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، امانوئل مکرون، به دعوت ترامپ به واشنگتن می‌رود. او نخستین مهمان رسمی ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش است. کاخ سفید اعلام کرده که رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه درباره برجام هم با هم گفت‌وگو می‌کنند.

یک ماه پیش از به سر آمدن مهلت تعلیق تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، امانوئل مکرون، به دعوت ترامپ به واشنگتن می‌رود. او نخستین مهمان رسمی ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش است. کاخ سفید اعلام کرده که رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه درباره برجام هم با هم گفت‌وگو می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

لودریان: حفظ برجام تا وقتی که رعایت می‌شود

Share